Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FED Başkanı Faiz Sinyali Verdi, Bitcoin’e Hareket Geldi: Piyasa Alevleniyor!

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, kripto para piyasasını hareketlendirebilecek açıklamalarda bulundu.

Wall Street Journal tarafından aktarılan habere göre FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonun yeniden düşüşe geçmesi ve iş gücü piyasasının soğuma işaretleri göstermesi nedeniyle merkez bankasının faiz indirimine odaklandığını belirtti.

Bununla birlikte daha fazla verinin enflasyona karşı düşüncelerini kesinleştirmeye yardımcı olacağını kaydetti.

Powell 9 Temmuz Salı günü yaptığı açıklamada, daha yeni enflasyon okumalarının “mütevazı bir ilerleme gösterdiğini ve daha iyi verilerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde %2’ye doğru ilerlediğine dair güvenimizi güçlendireceğini” dile getirdi.

Powell, ekonominin enflasyonun düşürülmesi yönünde “önemli ilerleme” kaydettiğini ve iş gücü piyasasının pandemi öncesi gibi göründüğünü belirtti. Ancak, merkez bankasının faiz oranlarını ne zaman düşürebileceği konusundaki beklentileri şekillendirmek için pek fazla ipucu vermedi. “Kararlarımızı toplantı bazında almaya devam ediyoruz” demekle yetindi.

Faiz indirimi beklentileri değişiyor

Geçen ay yayımlanan ekonomik projeksiyonlar, çoğu FED yetkilisinin enflasyon yavaşlarsa ve büyüme sağlam ama etkileyici olmazsa bu yıl bir veya iki kez faiz indirimine gitmeyi beklediğini gösterdi.

Bir sonraki toplantıları 30-31 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Piyasalar, bu toplantıda yetkililerin, sonraki eylül toplantısında faiz oranlarını düşürebileceklerine dair daha güçlü ipuçları verip vermeyeceklerine odaklanmış görünüyor.

Bitcoin hareketlendi

Powell’ın açıklamalarına paralel olarak harekete geçen Bitcoin, yaklaşık 1.500 dolar yükselerek 58.102 doları gördü. Bu sayede Bitcoin bugün ilk kez 58 bin doların üzerine çıkmış oldu.

Fakat yükseliş kalıcı olmadı ve fiyat kısa süre içerisinde geri geçildi. Bitcoin yazım esnasında 57.300 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!