verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Bu Göstergeye Göre Sert Bir Harekete Hazırlanıyor: Enflasyon Verisi Yönünü Belirleyebilir

Bitcoin (BTC) grafiğinde birçok trader tarafından en çok kullanılan indikatörlerden biri olan Bollinger bantlarının genişliği, uzun sürenin ardından “aşırı daraldı”. Uzmanlar indikatördeki bu denli bir daralmanın sert bir fiyat hareketinin habercisi olduğunu düşünüyor.

Yaklaşık 3 aydır dar bir aralıkta hareket eden Bitcoin’de, volatilite eğilimini ölçmek için kullanılan Bollinger bantları oldukça daraldı. Birçok analist indikatörde yaşanan sıkışmadan dolayı kısa bir süre içinde volatil bir fiyat hareketi bekliyor. Ancak Bitcoin’in hangi yöne hareket edeceğinin belli olması için indikatörde “biraz genişleme” yaşanması şart olarak görülüyor.

Bollinger bantları Bitcoin’de daha önce bu derece sıkıştığında sert bir düşüş gözlemlenmişti. Ancak mevcut durumda gerçekleşecek hareketin sert olacağı tahmin edilse de fiyatın hangi yöne hareket edeceğini tahmin etmenin oldukça zor olduğu düşünülüyor. Birçok yorumcuya göre bant aralıkları daraldığında düşük volatilite olduğunu gösteren indikatörde, bant ne kadar daralırsa fiyat o kadar “sert” hareket ediyor.

Bu sıkışma düşüş mü getirecek yükseliş mi?

Yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesi piyasa git gide daha az volatil bir hal almaya başladı. Enflasyon verisiyle birlikte geleneksel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da volatilite bekleniyor. Açıklanacak verilerin doğrudan ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını etkileyeceği biliniyor.

Enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda FED’nin agresif faiz artırımlarına devam edeceği, dolayısıyla kripto para piyasasında da bir geri çekilme yaşanacağı tahmin ediliyor.

Ancak enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesiyle piyasalarda bir rahatlama söz konusu olabilir. Bu sayede Bitcoin’de bir yükseliş gerçekleşebilir. Bollinger bantlarında yaşanan sıkışmanın sonucunda Bitcoin’in hangi yöne doğru hareket edeceği enflasyon verisi ile netleşebilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!