Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere’de Finansal Kriz Devam Ediyor: Sterlin Paritesindeki Bitcoin ve Ethereum İşlemlerinde Artış

İngiltere’deki finansal kriz devam ederken gelen vergi indirimlerinin ardından yerel halkın Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile Sterlin paritesine karşı yaptığı işlemlerde artış yaşanıyor.

İngiltere’de ekonomik kriz sürerken yatırımcıların ve yerel halkın itibari paralara karşı güveni azalıyor. Özellikle son dönemde gelen vergi indirimlerinin ardından yatırımcılar Sterlin’den ziyade Bitcoin ve Ethereum‘u tercih ediyor. Uzun vadeli devlet borcunun getirilerindeki artışın adeta bir domino etkisi yaratarak ekonomik çalkantıya yol açmasının ardından emeklilik fonları dahil Sterlin bazlı tüm yatırım araçları etkilendi.  İngiltere Merkez Bankası (BOE) durumu yatıştırmak adına bir tahvil alım paketi ile yanıt verdi fakat bu da olumlu bir etki yaratmaya yetmedi.

BOE Başkanı Andrew Bailey, emeklilik fonlarına verdikleri desteğin üç gün içinde sona ereceğini açıkladıktan sonra İngiliz varlıkları bugün tekrardan değer kaybetti. Söz konusu düşüşün ardından geçen hafta yaşanana benzer şekilde kripto paralara karşı ilgi hızla artış gösterdi. The block verilerine göre hacim artışları özellikle merkezi kripto para borsası Bitfinex’te yoğunlaştı.

Bazı yorumcular bu verileri İngiltere’deki yatırımcıların kripto paraya kaçışı olarak değerlendirirken kimileri ise yatırımcıların arbitraj fırsatını değerlendirmesi şeklinde analiz ediyor.

Durumun yerel yatırımcılar için nasıl şekillendiği net olarak tahmin edilemese de, daha önce dünyanın bir çok ülkesinde görüldüğü gibi kriz anlarında itibari paradan kripto paralara olan geçişin burada da karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu durum uzun vadeli olarak kripto para ekosistemin benimseniyor olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!