verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Madencisi 103 Milyon Dolarlık Temerrüt Riskiyle Karşı Karşıya

Bitcoin (BTC) madencisi Iris Energy’nin nakit akışının bozulması nedeniyle yakın zamanda gerçekleşebilecek bir temerrüt riskiyle karşı karşıya olduğu bildiriliyor.

Madencilik ekipmanları ve operasyonel giderler için 103 milyon dolarlık kredi alan Iris Energy, 8 Kasım tarihinde vadesi dolacak kredisi için ödeme yapamaması halinde temerrüde düşebilir. Anlaşmalara göre ilgili tarihte ödeme yapılmaması durumunda kreditörlerin tüm krediyi geri çağırma hakkı bulunuyor.

Iris Energy’nin yönetimi altında bulunan iki Bitcoin madenciliği işletmesi zararına çalışmaya devam ederken şirketin bu zararı daha ne kadar taşıyabileceği bilinmiyor. Şirketin 2 Kasım tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verdiği beyanda, madencilik işletmelerinin ekim ayında 2 milyon dolarlık Bitcoin ürettiği buna karşılık işletme maliyetlerinin yaklaşık 7 milyon dolara denk geldiği görüldü.

Şirketin yeniden yapılandırma seçeneklerinin değerlendirilmesi için kreditörlerle görüştüğü biliniyor. Ancak kredi şartlarında değişikliğe gidilmezse kreditörler şirketin madencilik ekipmanlarına borç karşılığında el koyabilir.

Öte yandan Iris Energy, şirketin 53 milyon dolarlık rezerve sahip olduğunu ve madencilerin, veri merkezi kapasitesinin ve geliştirme hattının bir kısmının bu finansman düzenlemelerinden etkilenmediğini belirtti. Ayrıca şirket ekipman haczi durumunda, üçüncü taraf veri barındırma ve kendi kendine madencilik sektörlerine yönelik fırsatları da değerlendirebileceğini belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!