verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Destekçisi ABD’li Senatörden CBDC Karşıtı Yasa Tasarısı

ABD’nin Teksas eyaleti senatörü Ted Cruz, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından çıkarılması planlanan merkez bankası dijital para birimini (CBDC) engellemek için bir yasa tasarısı sundu.

Bitcoin destekçisi Senatör Ted Cruz 21 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, FED tarafından çıkarılması planlanan CBDC’nin engellenmesi için yeni bir yasa tasarısı sunduğunu duyurdu. Cruz’un bu adımı atmasındaki temel gerekçeler arasında, ABD hükümetinin CBDC’leri finansal gözetim aracı olarak kullanacağına dair endişeler yer aldı.

Federal hükümetin tek taraflı olarak bir CBDC kurma yetkisi olmadığını iddia eden Cruz, böyle bir projenin hayata geçirilmesi durumunda vatandaşların finansal özgürlüklerine darbe vurulacağını ve finansal bir distopya yaratılacağını ima etti. Eğer hükümet kontrolünde bir CBDC hayata geçerse ABD halkının yaptığı her finansal işlemin izlenebilir ve takip edilebilir olacağını vurgulayan Cruz, bunu engellemek için elinden gelen her şeyi yapacağına dair bir izlenim sergiledi.

Cruz, ABD’nin dijital para birimlerine ilişkin politikası ile finansal mahremiyeti koruması, doların hakimiyetini sürdürmesi ve inovasyonu geliştirmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu belirttiği açıklamasında şu alt satırlara yer verdi:

Bu üç temel ilkeye uymayan CBDC’ler, FED gibi bir kuruluşun kendisini bir perakende bankasına dönüştürmesine, kullanıcılar hakkında kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplamasına ve işlemlerini süresiz olarak izlemesine olanak sağlayabilir.

Cruz’un CBDC karşıtı yasa tasarısı Cumhuriyetçi Senatörler Indiana’dan Mike Braun ve Iowa’dan Chuck Grassley tarafından destek gördü.  Her iki senatör de bu mantıkla piyasaya sürülen CBDC’nin bir gözetleme aracı olarak kullanılacağına inandıklarını ifade etti.

Cruz, Braun ve Grassley 30 Mart 2022‘de CBDC’lerin doğrudan bireylere pazarlanmasını engellemek için benzer bir yasa tasarısı sunmuştu fakat aradan geçen 1 yıla rağmen henüz bir sonuç alınamadı.

Öte yandan Ted Cruz’un senatörlük yaptığı Teksas eyaleti bir yandan Bitcoin madencilerine ve kullanıcılarına daha geniş çaplı özgürlük getirmek için çalışıyor. Teksas Temsilciler Meclisi üyesi Cody Harris 21 Mart’ta yayınladığı bir önergede, Bitcoin’in eyalet içerisinde teşvik edilmesi ve güvence altına alınmasını kapsayan önemli maddelere yer vermişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!