Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Düşüşü USDT’yi Vurdu: Tether CTO’su Piyasadaki FUD’a Dair Açıklama Yaptı!

Bitcoin’de (BTC) yaşanan düşüşün ardından Tether (USDT) hakkında yeni bir FUD ortaya çıkarken şirket CTO’sundan açıklama geldi.

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından gelen açıklamalardan sonra Bitcoin düşüş yaşarken USDT hakkında yeni bir FUD ortaya çıktı. Bitcoin’in TSİ dün gece saatlerinde %5’e yakın değer kaybederek 26 bin dolar seviyesinden 24,9 bin dolar seviyesine gerilemesinden sonra USDT, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarında yoğun bir satışa maruz kaldı.

Gelen büyük satışlar merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Curve’nin (CRV) 3pool likidite havuzundaki USDT bakiyesini 313 milyon adetle %75’in üzerine çıkardı. Bu süreç ile birlikte 1 dolar sabitinden ayrılan USDT,  USD Coin (USDC) ve DAI’ye karşı ortalama %0,03 değer kaybetti.

Resim

Normal şartlarda bu havuz üzerinde USDT, DAI ve USDC‘nin büyüklüğü eşit oranda olması gerekmektedir ancak mevcut durumda DAI ve USDC ortalama 50’şer milyon adetle %12,38 ve %12,15’i oluşturuyor.

Saldırganların yoğun satışlarla Tether üzerinde bir FUD’u tetiklemek ve depeg’i derinleştirmek istediği iddia edilirken yoğun kredi-mevduat işlemlerinin ortasında DeFi platformu Aave V2’de, USDT mevduat faiz oranları %20’nin üzerine yükseldi.

Tether CTO’sundan FUD’a dair yanıt

Tether CTO’su Paolo Ardoino 15 Haziran tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, piyasanın bugünlerde gergin olduğunu ve ortamın saldırganlar tarafından genel duygunun suistimali için uygun olduğunu belirtti.

CTO, Tether’in mevcut duruma karşı duruşu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Tether’de her zamanki gibi hazırız. Bırakın gelsinler. Herhangi bir miktarı karşılayabiliriz.

CTO Ardoino The Block’a verdiği demeçte, yaşanan son gelişmelerin gerginliğe neden olduğunu bunun büyük yatırımcıları piyasadan çıkmaya teşvik ettiğini belirtti.

Tether’in piyasaya giren ve çıkanlar için geçiş görevi gördüğünü dile getiren Ardoino, ilgi arttığında girişlerin yükseldiği ilgi azaldığında ise çıkışların artış gösterdiğini ifade etti. Ardoino bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl yaşanan Tether saldırısı gibi doğrudan stablecoin’i hedef alan saldırıların da inkar edilemez olduğunun altını çizdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!