Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Coinbase’den SEC’e Borsalar Hakkında Yeni Mektup: İmkansız!

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, SEC’ye merkeziyetsiz borsaların (DEX) menkul kıymet borsaları gibi regüle edilemeyeceğini savunan bir mektup gönderdi.

Coinbase, yakın tarihte borsa tanımı ve dijital varlıkların nasıl düzenleneceği ile ilgili bir kural değişikliği önerisine karşı çıkarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) DEX’lerin standart menkul kıymet borsaları gibi regüle edilemeyeceğini savunan bir mektup gönderdi.

Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 8 sayfalık mektubu paylaştı ve konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Grewal, SEC’nin geçtiğimiz yıl önerdiği kural değişikliği ile borsa tanımını DEX’leri kapsayacak şekilde genişletmeye çalıştığını ancak Coinbase ve piyasanın önde gelen birçok aktörünün kural değişikliği önerisiyle ilgili endişeleri bulunduğunu ve bunları dile getirdiğini hatırlattı.

SEC’nin buna rağmen borsa tanımını DEX’leri içermesini kabul ettiğini belirten Grewal, bir DEX’in ulusal bir menkul kıymet borsası gibi kaydolmasının imkansız olduğunu şu sözlerle anlattı:

SEC yuvarlak bir deliğe kare bir çivi sığdırmaya çalışıyor.

Öte yandan söz konusu kural değişikliği önerisinin süreç ve içerik açısından ilerlemek adına oldukça kusurlu olduğunu belirten Grewal, SEC’nin kripto yetki alanları dışına çıkarak Kongre’nin önüne geçmeye çalıştığını ima etti.

ABD’li Cumhuriyetçi milletvekilleri Warren Davidson ve Tom Emmer geçtiğimiz günlerde, SEC Başkanı Gary Gensler’in görevden alınması için bir yasa tasarısı sunmuştu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!