Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sadece 3 Dolar Kar İçin Ethereum Ağında 200 Milyon Dolar Borç Alındı!

Ethereum (ETH) ağı üzerinde işlem yapan bir arbitraj botu, sadece 3,24 dolarlık bir kar elde etmek için 200 milyon dolarlık bir flash loan (flaş kredi) kullandı.

Bir arbitraj botunun 200 milyon dolarlık kredi çekip birçok işlem yaptıktan sonra sadece 3,24 dolarlık kar elde etmesi dikkat çekti. On-chain analiz platformu Arkham Intelligence tarafından paylaşılan bir sosyal medya gönderisinde söz konusu işlemlere dair detaylara yer verildi.

Arkham, Ethereum tabanlı işlemler gerçekleştiren botun “DssFlash” sözleşmesi aracılığıyla öncelikle MakerDAO’dan (MKR) DAI stablecoin cinsinden 200 milyon dolarlık bir flaş kredi çektiğini belirtti. Bu sözleşme, 500 milyon dolarlık borç tavanı ile herhangi bir miktarda DAI üzerinde sıfır ücretle borçlanmaya olanak tanıyor. Söz konusu borç aynı blok içerisinde geri ödediği taktirde krediden kaynaklı bir zarar oluşmuyor.

Ardından işlemlerine devam eden bot, bu varlıkları merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Aave’ye (AAVE) aktardı ve Wrapped Ether (WETH) cinsinden 2.350 dolar ödünç aldı. Elde edilen WETH ise bir diğer DeFi protokolü Curve’de (CRV) Threshold Network (T) satın almak için kullanıldı.

Son olarak elindeki Threshold Network‘leri merkeziyetsiz borsa (DEX) Balancer’da satan arbitraj botu 33 dolar kar elde etti. Ancak bu süreçte ödenen işlem maliyetleri kazancı önemli ölçüde törpüleyerek yalnızca 3,24 dolara düşürdü.

Arkham’ın operasyon müdürü Zachary Lerangis, bu otomatik botların net kazanç az olsa bile karla sonuçlanan herhangi bir işlemi gerçekleştireceğini belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!