Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

DeFi Yatırımcısı Piyasadaki FUD’u Fırsat Bildi: USDT Üzerinden Büyük Kazanç!

Tether (USDT) dolar sabitliğini kaybetmesini fırsat bilen bir DeFi yatırımcısı USD Coin (USDC) paritesinde milyonlarca dolarlık işlem yaparak kısa sürede kayda değer miktar kar sağladı. 

Bitcoin’in düşüşü ile birlikte yoğun satışa maruz kalan Tether’in USD Coin karşısındaki değer kaybından faydalanan anonim bir trader merkeziyetsiz finans (DeFi) işlemleriyle dikkat çekti. 1 dolar sabitinden ayrılan USDT, USDC ve DAI’ye karşı ortalama %0,03 değer kaybetmesinin ardından kullanıcı bir dizi yüklü miktarda borç aldı ve bu borçları kar edecek şekilde trade etti.

czsamsun.eth” isimli bu kullanıcı, ilk adımda 17 bin ETH‘yi ve 14 bin stETH‘yi teminat olarak gösterip merkeziyetsiz finans protokolü Aave v2 üzerinden 31,5 milyon USDT borç aldı. Ardından bu USDT’lerin hepsini merkeziyetsiz borsa (DEX) 1inch üzerinde USDC’ye çevirdi. Hemen ardından Aave v2 ve v3‘e sırasıyla 10 milyon USDC ve 21 milyon USDC yatırdı. Daha sonra v3’ten 12 milyon USDT borç alan czsamsun.eth, bu varlıkları v2’ye yatırdı.

Karmaşık görünen söz konusu işlemlerin temel amacı ise USDT ve USDC arasında oluşan fiyat farkından merkeziyetsiz platformlar aracılığıyla arbitraj yapıp kar elde etmekti.

Son 12 milyon USDT‘lik borç alma işleminden yaklaşık 20 dakika sonra harekete geçen anonim yatırımcı, 52.200 stETH‘yi teminat olarak göstererek ve o esnadaki USDC-USDT de-peg’inden yararlanarak 50 milyon USDC borç aldı. Ardından bu varlıkları Curve üzerinde birkaç farklı seferde USDC’den USDT’ye çevirerek dakikalar içerisinde yüzbinlerce dolar kar elde etmiş oldu.

Elde edilen kar miktarı o anki kurlara göre oynaklık gösterse de trader’ın yaptığı işlem başına ortalama 1.000-8.000 dolar kar elde ettiği tahmin ediliyor. USDC’yi USDT’ye çevirme işlemlerine halen daha devam eden trader son işlemini TSİ bugün 12.10’da gerçekleştirdi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!