Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’in Enflasyon Oranı ABD ve Çin’den Daha Düşük Olacak

Bitcoin’in enflasyon oranı önümüzdeki birkaç ay içerisinde yüzde 1.8’e düşecek. Böylece BTC’nin enflasyon oranı ABD ve Çin gibi ülkelerdeki enflasyon oranından daha düşük olacak.

Enflasyon Düşüyor

Her dört yılda bir halving (blok ödülünün yarılanması) yaşayan Bitcoin’in sınırlı sayıda arzı bulunuyor. Bitcoin ağındaki tüm blokların 2140 tarihine kadar kazılmış olması ve böylece toplam arz sınırına ulaşılmış olması bekleniyor.

Bitcoin madencileri şu anda kazdıkları her bloktan 12.5 BTC’lik ödül alıyorlar. Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen halving ile birlikte bu ödül miktarı 6.25 BTC’ye düşecek. Her halvingde blok ödülü düştüğü gibi enflasyon oranı da düşecek.

Bitcoin’in şu anki enflasyon oranı yüzde 3.6 düzeyinde. Bu oran günümüzde özellikle Batı Avrupa’daki birçok ülkede görülen enflasyon oranından daha yüksek. Bir kıyaslama olması amacıyla şu anda Almanya ve İzlanda’daki enflasyon oranının yüzde 1.70, İngiltere ve Hollanda’daki oranın ise yüzde 1.80 düzeyinde olduğunu söyleyebiliriz.

Mayıs 2020’de yapılacak olan halving ile birlikte bu enflasyon oranının düşmesi bekleniyor. Blok ödülünün yarılanmasıyla birlikte BTC’nin enflasyon oranı da yüzde 1.8’e kadar gerileyecek ve böylece İngiltere gibi ülkelerle aynı düzeye gelmiş olacak. Bitcoin bu sayede enflasyon oranı yüzde 2.50 olan ABD’den ve yüzde 5.40 olan Çin’den (tüketici fiyat endeksine göre) daha düşük bir orana sahip olacak.

Ne İşe Yarayacak?

Bazı kripto para takipçileri Bitcoin’i günümüzde dijital altın olarak tanımlıyorlar. Bitcoin’deki enflasyon oranının düşmesi tam olarak da bu söylemi güçlendirecek.

BTC’deki enflasyon oranının yüzde 2’nin altına düşmesiyle birlikte daha fazla insan Bitcoin’i güvenli bir liman olarak kullanabilecek. İnsanlar küresel bir kriz, panik, belirsizlik anında paralarını Bitcoin’e geçirebilecek ve Bitcoin’i tıpkı altın gibi kullanabilecekler.

Bu sürecin her halving sorasında, yani her dört yılda bir tekrarlanacağını da vurgulamak lazım. Birçok ülkedeki enflasyon oranı yıllar içerisinde artarken Bitcoin zaman geçtikçe daha stabil hale gelecek. Bitcoin yorumcularından Pierre Rochard bu konuyla ilgili bir açıklama yapmış, BTC’nin zaman içerisisinde daha cazip bir yatırım tercihi haline geleceğini belirtmişti:

İnsanlar enflasyon yüzünden paralarını hisselere ve tahvillere yatırıyorlar. Hangi finans uzmanına sorarsanız sorun, size bir noktada hisse yatırımı yapmanın şart olduğunu söyleyecektir. Uzun süre boyunca nakit tutamazsınız. Bitcoin de bu sorunu çözüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment