Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi: Dijital Paraları Araştırmamız Lazım

İngiltere Merkez Bankası Başveznedarı Sarah John, dijital paralar hakkında önemli açıklamalar yaptı. Dijital para dünyasının hızla büyüdüğünü söyleyen John, merkez bankaları tarafından yapılan dijital para araştırmalarının ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Geleceğe Yönelik

İngiltere Merkez Bankası Başveznedarı Sarah John 2018 yılından beri basılan banknotlardan sorumlu isim. Bankanın en yetkili isimlerinden biri olan John, geçtiğimiz günlerde Daily Telegraph’a konuştu ve dijital paralar hakkında bazı bilgiler verdi.

Dijital paraların günümüzdeki durumunu değerlendiren John, gelecekte dijital para kullanımının artabileceğini düşünüyor. Kendisi bu yüzden İngiltere Merkez Bankası’nı dijital paralar hakkında daha kapsamlı araştırmalar yapmaya davet ediyor. Günümüzde kullanılan ödeme sisteminin zamanla değişebileceğini söyleyen John, İngiltere’nin yaşanabilecek her türlü değişikliğe hazırlıklı olması gerektiğini vurguluyor.

Özel Projeler

Sarah John’un açıklamalarına göre İngiltere’nin şu anda özel şirketler tarafından geliştirilen dijital para projelerini de yakından takip etmesi gerekiyor. John’un bu yorumunun Facebook’un Libra projesini de kapsadığını varsaymak pek yanlış olmaz.

John, özel şirketler tarafından geliştirilen küresel dijital para projelerinin mevcut finans sistemini etkileyebileceğini düşünüyor. Kendisi bu yüzden merkez bankalarını bu projeler hakkında yeni politikalar hazırlamaya davet ediyor. Kendisinin yorumlarına göre bazı merkez bankaları bu konuda çoktan araştırma yapmaya başladılar bile:

Bazı merkez bankaları dijital paraların kamuda mı yoksa özel sektörde mi daha kullanışlı olacaklarını düşünüyorlar.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment