Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Hakimiyeti Son 2 Yılın En Yüksek Seviyesinde! Altcoinler İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin (BTC) pazar hakimiyeti (dominans), SEC’nin Binance ve Coinbase’e açtığı davalar sonrası %5’in üzerinde artış göstererek %50’ye yaklaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından bazı altcoinlerin menkul kıymet olarak nitelendirmesinin ardından yatırımcılar söz konusu altcoinlerden çıkış yaptı. Bu doğrultuda, Bitcoin’in kripto para piyasası üzerindeki hakimiyetini ifade eden Bitcoin dominansı (BTC.d) Tradingview’dan alınan verilere göre geçtiğimiz hafta %5’in üzerinde artış göstererek son 2 yılın en yüksek seviyesi olan %49,66’a ulaştı.

Verilere göre kripto para piyasası toplam piyasa değeri yazım itibariyle 1,09 trilyon olarak kaydedilirken bu değerin 503 milyar dolarını Bitcoin oluşturuyor.

Bitcoin dominansının 2021 yılının Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekildi. Bitcoin dominansının yükselişi sürdürmesi durumunda, altcoinler daha da düşüş yaşayabilir. Ancak piyasaya para girişi olmasıyla birlikte Bitcoin dominansı yükselirse altcoinlere de bir para girişi söz konusu olacağı için büyük yükselişler gözlemlenebilir.

Ayrıca Bitcoin’deki hakimiyet artışı aynı oranda altcoinlerin pazar payını kaybetmesi anlamına geliyor. Bu noktada, Bitcoin’in sergileyeceği sert bir hareketin altcoinlerde daha büyük bir etki göstermesine neden olması beklenir.

Öte yandan Popüler kripto para traderı Skew, Bitcoin’deki pazar payı artışını çöküşten önceki ilk aşama olarak tanımladı.

Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki artış, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçtiğimiz hafta Binance ve Coinbase’e açtığı davalarda birçok kripto parayı menkul kıymet olarak nitelendirmesiyle bağdaştırıldı.

SEC’nin iddiaları sonrasında dosyada menkul kıymet olarak yer alan Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Dash (DASH) son 7 gün içerisinde %30’a varan değer kaybına uğrarken menkul kıymet nitelendirmesi tehlikesinden uzak olduğu düşünülen BTC’de ilgili dönem boyunca değer kaybı %3’le sınırlı kaldı.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %3,3 değer kaybeden BTC, son 24 saat içerisinde %0,6 değer kazanarak yazım itibariyle 25.966 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!