verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Kabulü Büyümeye Devam Ediyor: Otoparklar, Marketler, Kurslar ve Butik Oteller

Bitcoin’in günlük hayata dahil oluşu dünya çapında hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bu genel büyüme geçenlerde 4 yeni iş kolunun daha Bitcoin kabul etmesi ile daha da arttı: İspanyadaki bir butik otel, otoparklar, elektrik ürünleri mağazası ve Japonya’daki online kurslar.

Otoparklar

Araç park yerlerini ortak kullanım imkanı sağlayan QRpark isimli hizmeti bünyesinde bulunduran Park Realty Co. Ltd., geçen hafta yaptığı bir duyuruda artık ödeme olarak bitcoin kabulüne başladığını belirtti.

”Şirketin tanımına göre bu gelişme endüstrideki ilk aylık park yeri olayını geçici park yeri hizmetine çevirmeye yarayan bir hizmet. Bir park yeri sahibinin yapması gereken tek şey sahip olduğu bölgeye görünür bir ”paylaşılabilir” tabelası koymak. ”Bu park yerini kullanan misafirler park ettikleri zaman kadar süreyi seçip [QRpark] uygulamasını kullanarak ücreti bitcoin ile ödeyebilecekler. İtibari para ile yapılan otopark sistemi ile karşılaştırıldığında bu girişim küçük çaplı bu yüzden fiyatı da uygun.”

Şirket, duyurdukları bu yeni sistem anonsunun aylık kiralanan park alanlarındaki boşluk oranını da düşüreceğini düşünüyor ve yıl içerisinde bu uygulamayı 4.000 konumun ve 10.000 otopark işletmesinin kullanmasını umuyor.

QRpark takımı konu hakkında şunları ifade etti:

”Müşterilerin memnuniyetini ödeme yöntemlerinin çeşitliliğini arttırarak arttırmak amaçlı bitcoin ödeme servisi sunmaya karar verdik ve bunun ek olarak bize yeni müşteriler kazandıracağına dair inancımız da tam.”

Elektrik Ürünleri Mağazası

Fujiden Corporation güncel olarak Japonya’daki mağazalarından birisinde – Yawata Elektrikli Ürünler Satın Alma Merkezi- bitcoin ödemeleri kabul etmeye başladı. Bu alışveriş Japonya’nın hacim bakımından en büyük hacme sahip kripto para borsası Bitflyer aracılığı ile yapılacak. Şirket şuan için Japonya’da 11 mağazaya sahip ve bunların çoğu Kyoto ve Osaka içerisinde yer almakta. Yawata’nın konumu da Kyoto içerisinde bulunmakta.

”İnşaatlarda kullanılan elektrik tesisatları ve klima altyapıları için kullanılan elektriksel altyapı malzemeleri, elektrik aletleri ve elektrik kabloları gibi yaygın kullanım gören ürünlerde nakit para çok yaygın bir yöntem” açıklamasını yapan şirket, mevcut mağazalarının kredi kartı da kabul ettiğini belirtirken şunları da açıklamaları arasına ekliyor:

”Bitcoin ödeme yöntemi de sunarak halihazırda bulunan memnuniyeti daha da arttırmak istiyoruz.”

Online Kurslar

Kiramex yakın zamanda online okulu olan Techacademy için bitcoin ödemeleri kabul ettiğini açıkladı. Müşterilerin Techacademy online eğitim kampında sunulan bütün kurslardan Bitflyer borsasının Bitwise Shop uygulamasını kullanarak ödeme yapabileceklerini belirten şirket açıklamalarına şöyle devam etti:

”Techacademy yeni teknolojiler ve piyasalardan doğan kullanıcı ihtiyaçlarına karşılık sağlayarak bu yılın Şubat ayından beri blockchain kursları vermeye başlamıştı. Bu süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz bitcoin ödeme seçeneği de bu çabanın bir parçasıdır.”

İspanya’nın El Tiburon Oteli

El Tiburon İspanyanın o güzelim La Carihuela sahilinde konumlanmış bir butik otel. Otel geçen hafta yaptığı duyuruda ”Endülüs içerisinde ödeme yöntemi olarak kripto para birimi kabul eden ilk otel” olduğunu duyurmuştu. Ödeme yapılabilecek kripto paralar olarak da özellikle dört ana birim olarak kabul edilen popüler kripto paraları listeledi: bitcoin, ethereum, litecoin ve bitcoin cash. Otel bu kripto para ödemelerini kabul edebilmek için Coinbase Commerce kullanacak.

El Tiburon konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

‘Bitcoin, ethereum, dash vb. kripto paraları ile ortaya çıkan büyük patlama sebebiyle gerçekleşen son teknoloji trendlerini müşterilerimize sunabilmek için teknolojiye güveniyoruz. Müşterilerimizin ödemelerini bu yenilikçi teknoloji ile ödeyebilme olanakları olmasına karar verdik.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment