verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Madenciliğinde Bizi Ne Bekliyor?

Madencilik şu anda Bitcoin için çok çok büyük bir pazar ancak işin aslına bakacak olursak; bu deniz sonsuz değil ve bir gün sona erecek. Blok ödülleri, bugünden itibaren yaklaşık 2 yıl sonra yarıya inecek ve madencilik, giderek daha az karlı olmaya başlayacak. Şu anda hesaplanan blok ödül yarılanmasına  tam 732 gün var ancak, bazı sebeplerden ötürü, şu anda bu konuya derinleme bir bakışa da ihtiyaç var.

Şu anda içinde bulunduğumuz ayı piyasası, yatırımcılara görece düşük fiyatlardan Bitcoin alım fırsatı verirken, Bitcoin ciddi bir silkelenmeden ve düşüşten geçiyor. Özellikle de yasal zeminde otorite kazanmış düzenleyici kurumların sektör ile ilgili yaptıkları bazı dolandırıcılık ve sahtekarlık vurguları; zaten ağır aksak giden piyasanın düşüşüne katkıda bulundu.

Ancak tüm bunların dışında, sektör ile ilgili gayet olumlu gelişmeler de yaşanmıyor değil. Consensus 2018, her ne kadar Bitcoin fiyatı anlamında beklentilerden uzak da kalsa; Blockchain ve Bitcoin kullanımı için önemli referanslar sundu. Aynı zamanda Wall Street’in dev bankaları Goldman Sachs ve JP Morgan da birer birer sektöre girmek için çalışmalara devam ediyorlar ve bazı otoriteler, bunun daha buz dağının görünen kısmı olduğu konusundaki fikirlerinde de hayli iddialı durumdalar.

Geçtiğimiz dönemde Bitcoin’de 17 milyonuncu koin madencilik ile kazılırken; bu durum aslında birçok madenci için şapkayı önüne koyup düşünme zamanı olarak görüldü. Artık sayının giderek azalacak olması ve blok ödüllerinde yaşanacak düşme; madenciler için zorluk yaratacak. Satoshi’nin bu konudaki ayarlamaları ve madencilik işinin bu şekilde gitmesinin vereceği sonuç ise, son Bitcoin kazılması için 2140 yılını gösterecek. Elektrik, zaman, fatura ve maaliyet derken çok değişkenli bir denklemin içinde kendilerini bulan madenciler, ne yapacakları konusunda şu an kararsız.

Blok ödüllerinin her 210 bin blokta bir azalması, madencilik sonucu bir Bitcoin çıkartabilmek için gereken sürenin de giderek artacağı anlamına geliyor. Şu anda takvimlerde 28 Mayıs 2020 olarak gösterilen yeni yarılanma tarihi sonucu her bir blok kazımının ödülü 12,5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Ödül yarılanmasından önce dolaşımda olacak toplam Bitcoin miktarının ise yaklaşık 18 milyon 375 bin adet olması bekleniyor ki bu rakam; o dönem için tüm Bitcoin’lerin neredeyse yüzde 90’ının kazılması anlamına geliyor.

Aynı zamanda Bitcoin’lerin o tarihten sonra artık iyice zor çıkmaya başlayacak bir şey haline gelmesi ve bunun da koine olan talebi arttırması; aynı zamanda az olan arz ile birleştiğinde ortaya büyük bir yükseliş çıkabilir. En azından, analistler bu şekilde düşünüyor. Hatta bazılarına göre, içinde bulunduğumuz ayı piyasası, 2020’den önceki son ayı olacak.

Kripto para analisti, Trevor Wade de konuyla ilgili fikir paylaşan isimlerden biri. Wade, şu ifadeler ile süreci açıklıyor:

”Bana kalırsa bu ayı piyasası, yatırımcıların Bitcoin alabileceği son uygun alan olacak. Bundan sonra Bitcoin’in 10 bin dolar altında kalması benim için sürpriz olur. Blok ödülleri yarılanacak ve arz düşecek; talep ise artacak. Bu da fiyat artışı demek. Düzenleyiciler ve yatırımcılar da Bitcoin’e iyice yönelecektir ve sektörde güzel şeyler olacaktır. Bekleyip görelim.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment