Bitcoin'in öncü isimlerinden birisi olarak tanınan Jeff Garzik, 9 Kasım tarihinde Bloomberg ile yaptığı röportajda sektör ve lider kripto para birimi hakkında çarpıcı açıklamalara imza...

Bitcoin Öncülerinden Jeff Garzik, Bitcoin’in Evrimi ve Satoshi’nin Gerçek Kimliği Hakkında Konuştu

satoshi nakamoto

Bitcoin‘in öncü isimlerinden birisi olarak tanınan Jeff Garzik, 9 Kasım tarihinde Bloomberg ile yaptığı röportajda sektör ve lider kripto para birimi hakkında çarpıcı açıklamalara imza attı. Garzik, Bitcoin’in ilk kullanım ve tasarım hedefi olan ödeme aracına dönüşmemiş olabileceğini itiraf ederken, bunun yine de bir değer saklama ve yatırım aracı olarak ”tartışmasız bir şekilde başarılı olduğunu” vurguladı.

Bitcoin whitepaper’ının 10. yıl dönümünden kısa bir süre geçmesinin üzerinden konuşan Garzik, ”Bitcoin’in koduna ”en büyük katkıyı yapan üçüncü kişi” olarak tanınıyor. Garzik bunun yanı sıra SatoshiNakamoto‘ya en fazla yaklaşan ve ona en fazla katkı sağlayan isimlerin de başında gelmekte.

”Bu (Bitcoin), yüksek hacimli ödemeler yönünde evrilmedi, ki bu bizim Bitcoin’in ilk günlerindeki düşündüğümüz bir şeydi: dükkanların Bitcoin kabul etmesini sağlamak. Ancak değer saklama aracı yönünden Bitcoin tartışmasız bir şekilde başarıya ulaştı.”

Blloomberg kaynağına göre bir blockchain bilgi firması olan Chainalysis tarafından yapılan güncel araştırma, Bitcoin’in ticari anlamda para olarak kullanımının kesinlikle düşüşte olduğu sonucuna ulaşmıştı. Araştırma bunun yanı sıra Bitcoin’in yatırımcılar arasında ”dijital altın” olarak elde ettiği popülaritesinin bile ciddi düşüş yaşadığını aktardı.

Projenin evrimindeki değişimlere değinen Garzik, Bitcoin’in de bunları yaşayabileceğini aktardı ve olayı şöyle açıkladı:

”Bitcoin bir organizma, bu evrim geçiren bir şey. Bir baba olarak çocuklarımın hatalar yapmalarına ve benim tahmin ettiğim gibi büyümüyor olmalarına rağmen, büyümelerini izlemekten keyif alıyorum.”

Garzik Bitcoin için kod yazmaya 2010 yılının Temmuz ayı gibi başlamıştı ve o zamanlarda Nakamoto ile gerek e-mail gerekse de Bitcointalk forum yoluyla çok fazla sohbet gerçekleştirdi. Nakamoto’nun kim olduğu hakkında da fikir yürüten Jeff, şunları aktardı:

”Benim kişisel teorime göre Satoshi, Florida’lı Dave Kleiman‘dır. Bu onun kendi kendine öğrendiği kodlama stiline uyuyor. Bitcoin coder’ı da çok ama çok akıllı olup, klasik şekilde eğitim almamış bir yazılım mühendisiydi.”

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.