verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Pizza Günü Kutlu Olsun!

Bundan tam sekiz yıl önce, Bitcoin ile ilk defa bir ürünün satışı gerçekleşti. Ve bu ürün sadece iki adet pizzadan ibaretti.

Bu pizzanın satışı tamı tamına 10.000 Bitcoin karşılığında gerçekleşirken bu ilk alışveriş ile birlikte Bitcoin için bir dönüm noktası haline geldi. O günden beri 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü olarak anılmaya ve kutlanmaya başladı.

Bitcoin Pizza Günü’nün en çılgın yanı sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu iki pizzanın dolar cinsinden tam olarak ne kadar ettiğini hesap etmek olacaktır.

Şu anda bu iki pizzanın değeri aşağı yukarı 82 milyon dolar civarında.

Peki bu olay neden bu kadar önemli? Bunu anlamak için 2010 tarihine geri dönmemiz gerekiyor.

2010 yılının Mayıs ayının ortalarında Laszlo Hanyecz isimli bir yazılımcı, pizza satın almak elinde kazmış olduğu Bitcoin ile ödeme yapmak istiyordu. Çevrimiçi forumlarda da bu isteğini dile getiren Laszlo Hanyecz, en sonunda bir anlaşma sağlayarak 2 adet pizza için 1o.000 Bitcoin ödeyecekti. O zamanlar 10.000 Bitcoin yaklaşık olarak sadece 25 dolara denk geliyordu.

Aslında bu olaydaki esas önemli nokta harcanan Bitcoin miktarı ya da satın alınan ürün değil. Esas önemli nokta, Bitcoin ile bir ticaretin gerçekleşmiş olmasıydı. Bu alışveriş Bitcoin için tam anlamıyla bir dönüm noktasıydı. Ortada sadece 16 dilim pizza olmasına rağmen arkaplanda Bitcoin ile ticaret dönemi başlamıştı.

Hanyecz, The New York Times ile yaptığı bir röportajında şu sözleri söylemişti:

” O zamanlar Bitcoin’in elle tutulur gözle görülür herhangi bir değeri yoktu. Bu yüzden Bitcoin’i pizza satın almak için kullanma fikri, inanılmaz derece havalıydı. Kimse bunun bu kadar büyük bir etki oluşturacağını beklemiyordu. “

Bundan bir sonraki aşamada belki de “Lightning Pizza Day” olarak kutlanacak bir güne katılacak ilk kişilerden birisi Hanyecz’in kendisi olacak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment