Merhaba bugün 14 Ocak 2019, Kripto pazarı bir hafta içinde değerinden yaklaşık 17 milyar dolar kaybetti. Ayılar Noel ve Yeni Yıl tatillerinden sonra alım satım...

Bitcoin Teknik Analizi: 14 Ocak 2019

Bitcoin

Merhaba bugün 14 Ocak 2019,

Kripto pazarı bir hafta içinde değerinden yaklaşık 17 milyar dolar kaybetti.

Ayılar Noel ve Yeni Yıl tatillerinden sonra alım satım işlemlerine geri dönerek fiyatları kırmaya başladılar.

Dolaşımdaki tüm varlıkların toplam değeri 138 milyar dolardan 119 milyar dolara düştü.

Bitcoin, Ethereum ve XRP de dahil olmak üzere tüm büyük kripto paralar, yeni yılın güvenlik ve düzenlemeyle ilgili endişeleriyle başladığı Aralık ayı sonundaki seviyelerine geri döndü.

Bitcoin, haftalık bazda yaklaşık olarak % 15 oranında değer kaybetti ve 3.500$’ın altındaki destek noktalarını test etti. Şu anda BTC / USD aşağı yönlü bir eğilimle 3.600$’larda el değiştiriyor. Fiyat Asya piyasasının açık olduğu saatler boyunca sabit kaldı ancak pazar günkü çöküşün ardından Avrupalı ​​ve ABD’li oyuncular oyuna katıldıklarında fiyatlarda değişiklikler olmaya başladı.

Bu arada, Bitcoin ilk 20’nin en kötü performans gösteren parası değil. Hem Ethereum hem de Bitcoin Cash kendi değerlerinin % 24’ünü kaybetti, IOTA % 23 düştü, Litecoin bir hafta öncesine göre % 21 daha düşük işlem gördü. EOS, Ethereum Classic ve Monero % 19 düştü. Bu genel düşüş bir çok kripto yatırımcısına ciddi bir zarar olarak yansıdı.

Bitcoin Teknik Resmi

Günlük grafiğe baktığımızda fiyatın kendine yön bulmaya çalıştığını görüyoruz. 6 Ocak’taki yukarı hamlesini devam ettiremeyen Bitcoin, 10 Ocak’ta ayıların müdahalesi ile yeni bir fiyat çöküşü yaşadı. Fiyatı bir miktar daha aşağı çekme çalışmasının yapıldığı dün 13 Ocak’ta fiyat gizli destek* noktalarından birine takılarak geri dönme eğilimi gösterdi.

Bununla beraber önde gelen birkaç indikatör ve ösilatör de fiyatın yukarı yöne kırma eğilimi içinde olduğunu teyit ediyor.

4 saatlik grafiğe göz attığımızda fiyatın tüm hareketli ortalamaların altında seyrettiğini kolayca görmek mümkün. Kısa hareketli ortalamayı yukarı doğru kesme hamlesi içinde olan Bitcoin fiyatı aynı zamanda ters bayrak/flama sinyali de veriyor. Bu durumda 4 saatlik grafikte formasyon tamamlanırsa fiyatın bir miktar daha düşeceğini söyleyebiliriz.

Günlük grafiğe mum formasyonları açısından bakacak olursak, Hamile Boğa Formasyonuyla karşılaşıyoruz ki bu da bize fiyatın kuzey yönünde ilerleyeceğinin haberini veriyor.

Hamile Boğa Formasyonu; piyasadaki uyumsuzluğun bir işaretidir. Piyasa bir düşüş trendi içinde ayıların egemenliği altındayken, yapılan yüklü satışlar kırmızı gövdeyle kendini gösterir ve bu da ayıların hâkimiyetini destekler. Ancak ertesi günün açılışı önceki günün kapanışından daha yüksek bir seviyede ya da tam kapanış seviyesinde gerçekleşir ve açığa satanlar alarma geçerler. Bu ise pek çok açık pozisyonun kapatılmasına sebep olur ve fiyatlar daha da yükselir. Satışta geç kalanlar, fiyatlardaki artışı görünce ellerindekini satarak yükselişi yavaşlatırlar. Böylece küçük yeşil bir mum çubuğu oluşur. Bu bir trend dönüş sinyali olabilir, çünkü ikinci gün oluşan küçük yeşil gövde ayıların gücünün azaldığını gösterir.

Diğer tüm Mum Formasyonları için bknz. bitcointeknikanaliz.com teknikanalizegitim.com

Güzel bir gelişmeyle yazımıza son verelim.

Ekim 2018’den bu yana aktif Bitcoin cüzdanlarının sayısında artış gözlemleniyor.

Bir araştırma ve analitik bilgi sağlayıcı firması olan Flipside Crypto’nun uzmanları, uyuyan bitcoin cüzdan sayısının arttığına dikkat çekerek, bu cüzdanların yaşam belirtileri gösterdiğini fark ettiklerini belirttiler.

Ayrıca Flipside İcra Kurulu Başkanı David Balter, “Uzun süredir Bitcoin sahiplerinin aktif olduğunu kesinlikle gördük. Bu cüzdanların son zamanlarda aktif olmaları, yakında tekrar aktif olabileceklerine inanmamıza neden oluyor.” dedi.

2015 ve 2017 yıllarında kripto piyasasında oynaklığının güçlü bir şekilde büyümesi öncesinde benzer bir cüzdan etkinliği artışı kaydedilmişti. Benzer bir oynaklığın bu yıl içerisinde gerçekleşmesi ümidiyle…

Sevgi ve saygıyla.

Taner BOZKURT

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.