verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Umut Verdi: Emsallerini Geride Bırakan 2023 Performansı

Bitcoin (BTC), yıl başından bu yana gösterdiği %35’lik yükseliş performansı ile Nasdaq, S&P 500 ve altın gibi popüler yatırım araçlarını geride bıraktı.

Bitcoin, geçtiğimiz yıl yaşadığı büyük düşüşün ardından yeni yılda kripto para piyasasındaki tüm regülatif belirsizliklere ve yatırımcıların düşük ilgisine rağmen en yüksek performans gösteren varlık oldu.

Sektörün en yüksek piyasa değerine sahip kripto parası, yıl başından bu yana 16.650 dolar seviyelerinden şu anki mevcut 22.377 dolar fiyatına kadar %35’e yakın artış göstererek Nasdaq, S&P 500, Dow Jones gibi birçok endeksin yanı sıra değerli metalleri ve emtiaları da geride bıraktı.

Benzer dönemde Nasdaq %13,26, S&P 500 %6,13, Dow Jones %0,89, Brent petrol %3,86, Altın %0,06 değer kazandı. Gümüş ve BIST100 endeksi ise sırasıyla %12,85 ve %5,07 değer kaybetti.

Sosyal medyada birçok analist ve kullanıcı elde edilen veriler ışığında diğer tüm geleneksel yatırım araçlarını ve varlıklarını performans bakımından geride bırakan Bitcoin’in, bir yatırım aracı olmadığına dair varsayımları çürüttüğünü öne sürdü.

Öte yandan Bitcoin karşıtları ise %70’in üzerinde değer kaybeden bir yatırım aracının %35 değer kazanmasının onun spekülatif bir varlık olduğuna işaret ettiğini ve yüksek volatilite nedeniyle yatırım yapılamaz statüsünün devam ettiğini iddia etti.

Kripto para piyasasının en yüksek piyasa değerine sahip kripto parası, 2022 yılı içerisinde tarihsel zirvesinden %70’in üzerinde düşüş yaşamış ve kripto para piyasasının değerini ve bir çok kripto para şirketini beraberinde sürüklemişti. Yaşanan büyük düşüş üzerine küresel çapta regülatörler, kripto para şirketlerine ve sektöre dair sıkı kısıtlamalar getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!