verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Ünlü Girişimciye Göre Uzun Vadede Halen Mükemmel Bir Yatırım Aracı

Son dönemde, Bitcoin ve fiyatı ile alakalı okuduğumuz haberler, genelde kafamızda kırmızı renk canlandırsa da, finansal sektörün önde gelen isimleri, halen Bitcoin’in gelecekte muhteşem paraları yatırımcılarına getireceğine olan inançlarını dile getiriyor. Son birkaç ayda yaşanan keskin fiyat düşüşüne rağmen Bitcoin’e inanmaya devam edenlerden biri de, ünlü Bitcoin geliştiricisi ve girişimci Jimmy Song. 

Medium.Com’daki hesabında, kripto para piyasasında son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Song, kripto para piyasasının dinamiklerinin geleneksel piyasadan hayli farklı olduğunu belirtirken, bu piyasada yatırım yapmanın bazen çok heyecan verici bazen de tam bir eziyete dönüştüğünü belirtti.

Yatırımcıların bir süre sonra aslında ne için ve neye yatırım yaptığını da unuttuğunu belirten Song, şu soruyu sordu:

”Sizce bir kripto para, öteki kripto paradan nasıl ayrılır? Daha da önemlisi, bir yatırımcı bunu nasıl tespit eder ve nasıl bir kripto paranın ötekinden daha fazla değerleneceğini düşünür?”

Bu soru, özellikle Bitcoin’deki fiyat düşüşü ile birlikte artık adını sıklıkla duymaya başladığımız çift dip, ayı marketi, bollinger eğrisi gibi borsacılık terimlerinden ziyade, Bitcoin’in nasıl ve neden diğerlerinden ayrıldığını ortaya koyma konusunda bize rehberlik edebilir. İşte Jimmy Song’a göre, Bitcoin’in farkını ortaya koyduğu 4 ana başlık:

1-) Yapılabilecek En Büyük Buluş Zaten Bitcoin’di

Song, artık her gün bir ICO ve yeni kripto para çıktığını ve hepsinin de Bitcoin’in çare olmadığı dertlere derman, cevap veremediği noktalara da yanıt olarak ortaya çıkma misyonunu edindiğini belirtirken, bazı yatırımcılar ve girişimcilerde Bitcoin’in gelecekte tarihe gömüleceği algısı olduğundan dem vurdu.

Ancak Song’a göre, olay hiç de öyle değil. Kaleme aldığı yazıda ünlü girişimci, şu ifadelere yer verdi:

”Bitcoin’in sonunun geleceğini düşünen birçok kişi aslında bir noktayı kaçırıyor. O da şu ki, Bitcoin zaten en büyük buluştu. Merkezi olmayan bir dijital sistem, zaten çok büyük bir buluştu ve bunu ilk yapan da Bitcoin oldu.”

Song, aynı zamanda daha gelecek vaad ettiği öne sürülen daha farklı özellikler ile geldiğini iddia eden birçok kripto paranın aslında Bitcoin’in sadece ufak farkla yaratılan varyantları ve türevleri olduğunu söylerken, esas büyük buluşun Bitcoin olduğunu bir kez daha yeniledi.

Aynı zamanda son dönemde gündeme gelen reklam yasakları ile varlıkları da iyice tartışılmaya başlanan ICO’lar hakkında da konuşan Song, bu organizasyonlarının başarı oranının düşük olduğuna vurgu  yaparak, ICO’ları topa tuttu. Alt koinlerin ve ICO’ların birçoğunun kullanışsız olduğuna dikkat çeken Song, geliştirici ekibin odaklanması gereken şeyin daha çok kullanım alanı olması gerektiğini ifade etti.

2-) Network Efekti

Song, Bitcoin’in diğer koinlere kıyasla açık ara en büyük ağ örgüsüne sahip olduğunu belirtirken, bu konuda diğer koinlere büyük fark attığını ve diğer koinlerin Bitcoin’in adeta rüzgarında boğulduğunu kaydetti.

Ağ büyüdükçe faydanın arttığını ve tarihin ilk kripto parası olarak, zamanın da Bitcoin’in lehine işlediğini belirten Song, şu ifadeleri kullandı:

”Bitcoin, bir başka açıdan bakacak olursak, dijital sistemin güvenlik açıklarının ödüllendirildiği, hatta bu sistemin açıklarını en kolay saptayabilen bir ürün. Kendisi, şu aşamada test edilebilecek tek şey, zaman ile güvenilirliğini çoktan kanıtladı.”

3-) Başka Hiçbir Koin, Bu Kadar Merkezi Olmayan Bir Alt Yapıya Sahip Değil

Song’a göre, konu eğer merkezi olmayan yapılara gelirse, bu konuda da Bitcoin’in eline su dökebilecek herhangi bir koin yok. Bitcoin’in bu konuda neredeyse hiçbir defosu olmadığını belirten ünlü girişimci, Bitcoin’den sonra gelen her kripto paranın arkasında ya bir sahip, ya da bir şirket olduğunu ve bu isimlerin parayı manipüle etme şanslarının hayli yüksek olduğunu ifade etti.

Bu argümandan yola çıkılacak olursa, Song’a göre Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, diğer hiçbir koinde yok ve onların geliştiricileri dahi, bunun farkında değil. Song, bu argümanını güçlendirmek için, bir ICO örneği verirken, şu ifadeleri kullandı:

”Gelin bir ICO’yu ele alalım. Sıradan bir ICO. Bir kere bu ICO’yu yapan şey ne, bir firma. Yani merkezi olan bir şey. Ve o ”merkez” bakın ne yapabilir?

Birincisi, token üretebilir. İkincisi, tokenleri dağıtabilir. Üçüncüsü, tokenlerin kullanım alanını değiştirebilir. Dördüncüsü, ek token üretip fiyatı manipüle edebilir. Beşincisi, hangi kripto para ya da geleneksel para birimini kabul edip etmeyeceğini belirleyebilir.”

Bu durumun aslında devletlerin paralarını kontrol ettiği mekanizmaya hayli benzediğini belirten Song, aslında olayın benzemekten de fazla olduğunu, neredeyse birebir aynı iş olduğunu da sözlerine ekledi.

Birçok alt koinin, çeşitli seviyelerde merkeziyetçi yapısı bulunduğunu söyleyen Song, geliştirici ve koini üreten kişinin; devlet nasıl parasını kontrol ediyorsa, aynı şekilde koinini kontrol edebileceğini belirtti ve bunun işin felsefesine ters düştüğünü ifade etti.

Bitcoin konusunda ise, olayın tamamen farklı olduğunu belirten Song, Satoshi ortadan kaybolduğunda birçok farklı kişinin işi ele aldığını ve bir merkezi yapının ortada olmadığını söylerken, bu durumun da kripto paranın değerine değer kattığını sözlerine ekledi.

4-) Esas Devrim Bitcoin

Song, şu dönemde piyasaların çok ciddi manipülasyon altında kaldığını belirtirken, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün de normal olduğunu söyledi.

Yine de, bu kadar övgüye rağmen Bitcoin’in gelecekte yerini başka bir kripto paraya bırakmayacağını kesin bir dille ifade etmenin doğru olmayacağını belirten Song, yine de Bitcoin benzeri merkeziyetsiz olan bir koin üretmenin çok çok zor, hatta neredeyse imkansız olduğunu da sözlerine ekledi.

Song, şu ifadeleri kullandı:

”Bitcoin, bence önümüzdeki dönemde de farklı kalacak. Çünkü hep piyasa arzına bağlı, hem değiştirilemez, hem de kopyalanamaz bir sisteme sahip. Bu da bize Bitcoin’in eşsiz değerini veriyor. Büyük bir değer olarak karşımıza çıkan Bitcoin’deki bu özelliklerin diğer koinlerde olduğunu söylemek çok çok güç. O sebeple, Bitcoin’in esas devrim olduğunu düşünüyorum.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment