verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve ABD Borsaları Arasındaki Korelasyon Artışa Geçti: Fiyattaki Yükselişin Sebebi Olabilir Mi?

Bitcoin (BTC) altı aydaki en büyük günlük fiyat artışı ile 21.000 dolar seviyelerine ulaşırken ABD’li şirketler ile olan korelasyonu da son zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Kripto para yatırımı yapmak için sadece kripto paraların nabzını tutmanın yeterli olmadığı bir dönemden geçmekteyiz. Yatırımların tutarlılığı ve uzun vadeli kazanç potansiyeli düşünüldüğünde birçok makroekonomik parametreyi değerlendirmek gerekmektedir. Bu makroekonomik veriler arasında en önemli parametreler ABD’nin en büyük teknoloji borsası olan Nasdaq ve ABD’nin önde gelen 500 şirketini kapsayan S&P 500 indeksi ile olan korelasyon durumudur. Bu korelasyon Bitcoin tarihinin erken dönemlerinde her ne kadar çok etkili olmasa da, kripto paraların piyasa hacminin artması ve büyük yatırımcıların oyuna dahil olmasıyla birlikte söz konusu bağlantı ciddi oranda artmıştır.

The Block tarafından sağlanan verilere baktığımızda ise bir süredir zayıflaşan Bitcoin, S&P500, Nasdaq korelasyonunun son günlerde tekrardan kayda değer bir yükselişe geçtiği görülmektedir. Korelasyon değeri, endeks ve kriptonun zaman içindeki fiyat hareketlerini dikkate alan matematiksel bir formül içerir. 0,5‘in üzerindeki bir korelasyon orta derecede güçlü ve 0,7‘nin üzerindeki bir korelasyon çok güçlü olarak kabul edilirken, 0,3 ile -0,3 arasındaki korelasyonlar zayıftır.

9 Eylül tarihi itibariyle incelendiğinde söz konusu korelasyon değerinin 30 günlük ortalamada 0,7 puan seviyesine ulaştığı görülmektedir. Mayıs ayı itibariyle başlayan risk varlıklarının satış dalgası esnasında söz konusu parametreler arasındaki korelasyon 0,9 seviyelerine kadar ulaşmıştı. Bu, ABD’li teknoloji ve öncü şirket hisseleri ile Bitcoin arasındaki doğrudan bağın çok güçlendiğini gösteriyordu. Ancak değer yaz boyunca giderek azaldı ve 28 Ağustos‘ta 0,48‘e düştü.

 

Bağlantının ve korelasyon dengesini bu denli düşmesinin ardından geçtiğimiz 10 günlük periyotta hızlı bir geri dönüş ile dikkat çeken kritik korelasyon 0,7 puan seviyelerine yükseldi ki bu da güçlü bir korelasyonu işaret eden veri olarak karşımıza çıkıyor. Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) ve Amazon‘u (AMZN) içeren S&P 500 korelasyonu, art arda üç hafta düştükten sonra bu hafta pozitife döndü. Bu pozitif kesişmenin bir etkisi mi bilinmez ama Bitcoin altı aydaki en büyük günlük fiyat artışı olan yaklaşık %10‘luk bir yükselişten sonra  21.000 dolar seviyelerine ulaştı.

Hem ABD merkezli hisse senetleri hem de kripto paralar bu korelasyon doğrultusunda global çapta yaşanan finansal ve politik ilişkilerin ışığında yön bulmaya çalışsa da, makroekonomik krizin ne zaman durulacağını kestirmek zor görünüyor. Geçtiğimiz günlerde FED başkanı Powell gelecek 2 toplantıda üst üste faiz arttırma ihtimallerinin olduğuna değinmişti ve bir diğer kırılgan faktör olan Rusya-Ukrayna savaşı da henüz sakinlemiş veya uzlaşmaya varılmış durumda bulunmuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!