verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

MicroStrategy Bitcoin (BTC) Almanın Yollarını Arıyor: 500 Milyonluk Hisse Satışı

Bitcoin maksimalisti kurucusu Michael Saylor ile tanınan yazılım firması MicroStrategy, daha fazla Bitcoin (BTC) almak için şirket hissesi satmaya hazırlanıyor. 

MicroStrategy, 9 Eylül tarihinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verdiği beyanda, yeni Bitcoin alımınaa finansman yaratmak amacıyla 500 milyon dolara kadar A sınıfı adi hisse senedi satışı için iki aracı kurumla anlaşma sağladıklarını bildirdi.

Beyanda, satıştan elde edilen gelirin aksi belirtilmedikçe Bitcoin alımı da dahil kurumsal amaçlar için kullanılmasının planlandığı ancak belirli bir bütçe yapılmadığı açıklandı.

MicroStrategy’nin eski CEO’su Michael Saylor, 2022 ikinci çeyrek yatırımcı toplantısında CEO’luk görevinden ayrıldığını ve yatırım birimine başkanlık edeceğini duyurmuştu. Yerine gelen yeni CEO Phong Le, şirketin Bitcoin stratejisinde bir değişiklik olmadığını belirtmişti.

Şirketin 30.664 dolar ortalama maliyete sahip 129.699 Bitcoin’i bulunuyor. Şirket, 500 Milyon dolarlık hisse satarak satıştan elde edilen gelirin tamamıyla mevcut fiyattan (21.500 dolar) Bitcoin alırsa ortalama maliyetini 1.393 dolar düşürerek rezervlerini 152.942 Bitcoin’e çıkarabilir. Bu durumda işletmenin Bitcoin kaynaklı toplam zararı 1,1 milyar olarak güncellenir. MicroStrategy, ikinci çeyrek bilançosunda Bitcoin kaynaklı 917,8 milyon dolarlık zarar bildirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!