Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve ABD Borsaları Korelasyonu Sıfıra Yaklaştı: Piyasaya İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin (BTC) ve ABD borsaları arasındaki korelasyon, Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyelere gerileyerek nerdeyse sıfıra yaklaştı.

Kripto araştırma şirketi Block Scholes yakın zamanda yayınladığı bir raporda, Bitcoin ve ABD borsalarından Nasdaq (NDX) ile S&P 500 (SPX) endeksi arasındaki korelasyonun Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyelere doğru geri çekildiğini belirtti.

CoinDesk - Bilinmiyor

Raporda, Bitcoin-S&P 500 arasındaki 90 günlük korelasyon 0,08 olarak tespit edilirken Bitcoin-Nasdaq korelasyonunun 0,02 olduğu ortaya kondu. Block Scholes analisti Andrew Melville konu hakkında şu ifadelerde bulundu:

Korelasyon, şu anda Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesinde bulunuyor. O dönemde nisan ve kasım aylarında Bitcoin ikili tepe yapmıştı.

Melville, Bitcoin ve endekslerin ABD hükümetinin geçtiğimiz sene boyunca devam ettirdiği sıkılaştırma politikalarından kaynaklanan kayıplarını telafi etmeye çalıştığı için korelasyonun düşüş gösterdiğini dile getirdi.

Geleneksel risk varlığı olarak nitelendirilen hisse senetleri ve Bitcoin arasındaki korelasyon kaybının, makroekonomik gelişmeleri göz önünde bulundurarak yatırım kararı veren kripto para yatırımcılarını negatif etkileyebileceği belirtildi.

Geçtiğimiz dönemlerde ABD borsalarının açılış ve kapanış fiyatları Bitcoin için oldukça önemli oluyordu. Korelasyonun giderek sıfıra yaklaşması ile birlikte Bitcoin’in daha ABD’nin para politikalarından daha ayrı bir şekilde yükseliş ya da düşüş yaşaması muhtemel görünüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!