Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ve Altcoinler Kan Revan: Piyasadan 685 Milyon Dolar Tuzla Buz Oldu!

Bitcoin’in (BTC) son 24 saatlik periyotta %7,5 civarında düşüş yaşayarak 53 bin dolara gerilemesiyle birlikte kripto para piyasası yüz milyonlarca dolar kayıp yaşadı.

Bitcoin geçtiğimiz 24 saat içerisinde Mt. Gox cüzdanlarında yaşanan hareketlilik, madenci satışları, ABD ve Almanya hükümetinden gelen satışlar ile 58.830 dolar seviyesinden 53.898 dolara geriledi. Bu durum beraberinde yüz milyonlarca dolar değerinde vadeli işlem pozisyonunun tasfiye olmasına yol açtı.

Coinglass verilerine göre yazının kaleme alındığı esnada son 24 saat içerisinde tasfiye olan pozisyonların toplam değeri 684 milyon dolar oldu. Toplamda 236 binden fazla kripto para yatırımcısının bu durumdan etkilendiği belirtildi.

En büyük tasfiye kripto para borsası Binance’de açılan 18,48 milyon dolarlık Ethereum long (uzun) pozisyonu olurken tasfiye olan toplam pozisyonların yaklaşık %86,15’inin long pozisyonlardan kaynaklandığı aktarıldı.

Tasfiye olan pozisyonların 230 milyon doları Bitcoin’den ve 167 milyon doları Ethereum’dan (ETH) gerçekleşti. Tüm kripto paralar üzerindeki veriler incelendiğinde 24 saat içinde 590 milyon dolar long (uzun) yönlü pozisyon tasfiye olurken short (kısa) tarafında tasfiye olan pozisyonların toplam değeri 94 milyon dolara karşılık geldi.

685 milyon dolarlık toplam tasfiye tutarının 346 milyon dolarlık kısmı en büyük kripto para borsası Binance üzerinde gerçekleşirken 2. sırada 173  milyon dolar tasfiye ile OKX yer aldı.

Bitcoin son 24 saat içerisinde %3 düşüş sergilerken altcoinlere bu düşüş çok daha sert yansıdı. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 2,08 trilyon dolara kadar geriledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!