verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Yatırımcılar İçin Yeniden İlgi Çekici Oluyor: İşte Nedeni

Bitcoin’in geleneksel finans ürünleriyle arasındaki korelasyonun uzun zaman sonra ciddi oradan düşmesi yatırımcıların BTC’ye olan ilgisini tekrardan canlandırdı.

Eski adıyla Arcane Research olan kripto para araştırma şirketi K33 tarafından sunulan güncel bir araştırma, Bitcoin’in NASDAQ gibi endekslerle korelasyon noktasında ayrışmasının yatırımcıların ilgisini çektiğini gözler önüne serdi. NASDAQ ile Bitcoin arasındaki korelasyon son 17 ayın en düşük seviyesine gerilerken birçok yatırımcı bu durumu portföy çeşitlendirmek için cazip bir fırsat olarak görüp harekete geçti.

K33 verilerine göre Bitcoin’in teknoloji ağırlıklı NASDAQ endeksi ile 30 günlük fiyat korelasyonu, Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 0,26‘ya düştü. Buna ek olarak Bitcoin’in S&P 500 endeksi ile korelasyonu da geçen ay itibariyle 2021’in sonlarından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin, NASDAQ ve benzeri endekslerden bağımsız hareket ettiği dönemlerde yatırımcıların ilgisini çekmeyi daima başardı. Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısı gereği geleneksel endeksler karşısında bağımsız davranması gerektiğini düşünen yatırımcılar, gerçek performansını sergileyebilmesi için bu tür bir durumun gerekliliğine inanıyor.

Bu genel kanının aksine 2021 yılında yaşanan boğa sezonu boyunca Bitcoin ve Nasdaq arasında yüksek bir korelasyon vardı. O dönemde gözlemlenen bu gerçeklik yatırımcılar algısal değişikliğe itti. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz politikalarındaki kararların risk varlıkları üzerindeki sert etkisi de Bitcoin’in geleneksel finans ile bağını tekrardan ortaya koydu.

Konu hakkında yorumda bulunan K33 analistleri, suların tekrardan sakinleştiğini ve Bitcoin’in portfoy çeşitlendirmek için sağlam bir yatırım aracı olarak benimsenmesinin arttığını vurguladı:

Yükselişe gözü kapalı bir şekilde odaklanılması ve finans piyasalarındaki geniş çaplı çılgınlık yüksek korelasyonları mümkün kıldı. Şimdi koşullar sakinleşti. Dolayısıyla, BTC yeniden sağlam bir çeşitlendirici olarak hareket etmeye devam edebilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!