Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de 200 Bin Bekleyen Bernstein: Madenciler ile Yapay Zeka Çağı Başlıyor!

Wall street devi Bernstein’e göre Bitcoin madencileri yapay zeka veri merkezleri inşa etmek için talep gören ortaklar olarak kabul ediliyor.

Bernstein tarafından yayınlanan rapora göre Bitcoin madencileri, geniş enerji kaynakları ve işletme yetenekleri sağlaması durumuna yapay zeka veri merkezleri kurabilirler ve bu alanda iş birlikleri yapabilirler.

Raporda, Core Scientific’in (CORZ) CoreWeave ile 12 yıllık anlaşması ve Coatue Management’ın Hut 8’e (HUT) yaptığı 150 milyon dolarlık yatırım gibi son yapay zeka anlaşmalarının sektör için önemli katalizörler haline geldiği belirtildi.

Rapora göre madencilik şirketi Iris Energy, 26 dolar hedef fiyatıyla ve Core Scientific ise 17 dolar hedef fiyatıyla Bernstein tarafından kapsam altına alındı.

Gautam Chhugani liderliğindeki Bernstein analistleri, raporda ayrıca şu ifadelere yer verdi:

Bitcoin veri merkezleri, yüksek güç yoğunluklu raflar, soğutma altyapısı ve genel veri merkezi işletim yetenekleri nedeniyle güçlendirme için idealdir. Bitcoin madencisinin güç kapasitesinin %20’sinin 2027 sonuna kadar yapay zekaya dönmesini bekliyoruz.

Analistler daha önce yayınladığı raporda Bitcoin’in 2025’te 200.000 dolara, 2029’da 500.000 dolara ve 2033’te 1 milyon dolara ulaşacağını öngörmüştü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!