Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Blackrock ETF’i Listeleme Karmaşası ile Hareketlilik: Ağustos’ta Eklenmiş!

Yatırım devi BlackRock’un iShares spot Bitcoin ETF’i kripto para piyasasında dalgalanmalar yaratmaya devam ediyor.

BlackRock’ın iShares spot Bitcoin ETF’i 24 Ekim Salı gecesi TSİ 02.00 sularında Nasdaq’da işlemlerin gerçekleşmesinden sorumlu DTCC’nin listesine eklenmiş ve Bitcoin fiyatı 36 bin dolara kadar yükselmişti. Fakat bu gelişmeden kısa bir süre sonra 24 Ekim TSİ 18.30 sularında IBTC ETF’i DTCC’nin listesinden kaldırıldı ve Bitcoin fiyatı 33.300 dolar bandına kadar ani bir gerileme yaşadı.

Listeden kaldırımaya dair haberler piyasada kısa süreli bir endişe atmosferi yaratsa da IBTC, 25 Ekim TSİ 00.50’de tekrardan DTCC’nin listesindeki yerini aldı. Bu son gelişme Bitcoin fiyatını tekrardan 34 bin doların üzerine çıkardı.

Ne anlama geliyor?

DTCC tarafından The Block’a yapılan açıklamada söz konusu listelemenin standart uygulamanın bir parçası olduğu ifade edildi. Bununla birlikte bir ETF’in DTCC listesine eklenmiş olmasının onay alındığı anlamına gelmeyeceği belirtildi.

DTCC ayrıca BlackRock’ın iShares spot Bitcoin ETF’i IBTC’nin ağustos ayından bu yana listede yer aldığını vurguladı:

Dosyadaki isimler aktif ve potansiyel ETF menkul kıymetlerini içermektedir. Listede görünmek sadece bir aracı bankanın bir ETF fonu için DTCC tanımlayıcısı talep ettiğinin ve DTCC’nin SEC onayını takiben gelecekte belirsiz bir tarihte bu işlemi gerçekleştirebileceğinin bir göstergesidir. Listede yer almak, belirli bir ETF fonu ile ilgili olarak bekleyen herhangi bir düzenleyici veya diğer onay süreçleri için bir sonucun göstergesi değildir. BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust ETF’si Ağustos 2023’te dosyaya eklendi.

Bununla birlikte yaşanan listeden silinme ve yeniden listelemenin ardından IBTC etiketiyle listede yer alan BlackRock iShares spot Bitcoin ETF’inin “Oluştur/Kurtar” öğesindeki “Y” ifadesi “N” ile değiştirildi.

Görünüşe göre BlackRock’ın iShares spot Bitcoin ETF’i ağustos ayından beri söz konusu listede ve bu topluluk tarafından yeni fark edildiği için piyasada ani bir fiyatlama yaşandı. SEC, henüz bir spot Bitcoin ETF’ine onay vermedi ve analistlere göre içinde bulunduğumuz süreçte “Beklentiyi satın al” durumu bariz bir şekilde gerçekleşiyor olabilir.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %0,7 yükselen Bitcoin, yazım esnasında 34.150 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!