Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Bu Veri Negatife Döndü: Daha Önce Yüzde 25 Düşürmüştü!

Kısa ve orta vadeli kripto para yatırımcılarının psikolojisi inceleyen analist, düşüşlerin devam edebileceğine dair sinyal verdi.

On-chain analiz platformu CryptoQuant’ın yazarı, yatırımcı psikolojisine işaret eden NUPL verisi üzerinden piyasa analizi yaptı. Kısa vadeli NUPL değerinin negatife döndüğünü belirten analist, bu grup özelinde korku durumunun arttığını ifade etti.

NUPL verisi Bitcoin’deki Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar oranına ait bir göstergeyi temsil etmektedir.

Bu durumun son olarak 24 Ocak tarihinde yaşandığını vurgulayan analist, o dönemde Bitcoin fiyatının 49.000 dolardan 38.000 dolara keskin bir düşüş yaşadığını hatırlattı.

Öte yandan orta vadeli NUPL değerinin halen daha pozitif olduğunu fakat bu verinin de negatife dönmesi durumunda piyasa genelinde artan bir korku olduğu anlaşılacağını kaydetti. Böyle bir senaryoda düşüşlerin derinleşebileceğini öngördü:

Kısa vadeli yatırımcıların NUPL değerinin negatife dönmesi, bu grupta korku arttığını işaret ediyor. Bu durum en son Ocak ayında yaşanmıştı ve Bitcoin fiyatı önemli ölçüde düşmüştü. Aynı fiyat seviyesi tekrar önemli bir destek seviyesi olabilir. Ancak orta vadeli yatırımcıların NUPL değerleri de negatife dönerse, bu piyasada yaygın bir korku oluştuğuna işaret edebilir ve piyasadan çıkış için önemli bir risk yönetimi göstergesi olabilir.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!