Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de HODL Miktarı Yeni Zirve İle Rekor Kırdı: Pozisyonların Yüzde 70’i Karda!

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıların HODL ettiği miktar 14,78 milyon BTC’ye ulaşarak yeni bir rekor kırdığı ve bunların %70’inin karlı konumda olduğu kaydedildi. 

On-chain analitik platformu Glassnode verileri, 155 günden fazladır elinde varlık bulunduran yatırımcıları temsil eden uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının sahip oldukları miktar bakımından yeni bir rekor elde ettiğini ortaya koydu.

Gelen yeni rekorda, uzun vadeli HODLer’ların sahip olduğu yeni Bitcoin miktarı 14.787.265 olarak tespit edildi. Bu tutar 21 milyon adetlik toplam Bitcoin arzının %70’ini dolaşımdaki 19,4 milyon adetlik arzın ise %76’sını temsil etti.

Verilere göre ayrıca uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının %69,2’si karlı konumda bulunuyor.

Uzun vadeli yatırımcıların mevcut Bitcoin arzındaki hakimiyetlerinin bir boğa senaryosuna yol açabileceği öne sürüldü. Bu tez, kısa vadeli yatırımcıların veya spekülatörlerin aksine uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin alımında daha güçlü bir motivasyona sahip olması ile desteklendi. Ayrıca hareketsiz arzın çok düşük olmasının da talebin artması durumunda fiyatın hızlı bir şekilde yükselmesini tetikleyebileceği düşünülüyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta çıkan bir Glassnode raporu, bu hafta yeni bir rekor kıran uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarına karşılık kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının 2011 yılından bu yana en düşük seviyesine gerilediğini aktarmıştı.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %2 değer kazanan Bitcoin, yazım itibariyle 27.165 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!