Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Kurumsal İlgi ile Rekor: Hareketsiz Arz Yeni Bir Zirveye Ulaştı!

Kurumsal aktörlerin Bitcoin’e olan ilgisi artış gösterirken bir yıldan uzun süredir hareketsiz kalan BTC arzı yeni bir rekor kırdı.

Cathie Wood’ın yatırım şirketi Ark Invest yakın zamanda yayınladığı aylık Bitcoin piyasa raporunda, uzun vadeli Bitcoin yatırımlarının son bir yıl içerisinde istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğine değindi. Ayrıca raporda, kurumsal yatırımcıların sektöre yönelik artan ilgisiyle Bitcoin’e olan güvenin yeniden tesis edilmeye başlandığına dikkat çekildi.

Ark Invest, uzun vadeli Bitcoin yatırımlarının dolaşımdaki arza hakimlik bakımından istikrarlı bir gelişim gösterdiğini belirtti. Bu kapsamda bir yıl veya daha uzun süredir hareket etmeyen Bitcoin arzının dolaşımdaki arza oranı, geçtiğimiz yılın ocak ayından bu yana %58 seviyesinden %70 seviyesine yükseldi. Bu veri doğrultusunda, piyasadaki 19,4 milyon adet Bitcoin’in 13,5 milyonu uzun vadeli yatırımcılar tarafından saklanırken uzun süredir hareket etmeyen Bitcoin miktarının tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaştığı kaydedildi.

Raporda dikkat çeken bir diğer detay ise kurumsal yatırımcılar tarafından artan ilginin Bitcoin’e yönelik zarar gören güveni yeniden tesis etmeye yardımcı olması oldu. Geçtiğimiz ocak ayından bu yana Bitcoin, kurumsal yatırımcılar tarafından artan ilgiyle birlikte %80’in üzerinde değer kazandı.

Söz konusu yaşanan ilginin ve uzun süredir hareketsiz kalan Bitcoin arzının bir yılın en yüksek seviyeye çıkmasının trilyon dolarlık yatırım şirketlerinden gelen spot ETF başvurularından kaynaklandığı düşünülüyor. Dünyanın en büyük yatırım şirketi BlackRock ile başlayan spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları 8 dev şirkete kadar uzandı.

Kıdemli analist Tom Dunleavy, Bitcoin arzının düşmesinin yanı sıra yatırım devlerinin onay alması durumunda yatırım fonlarını piyasaya sürmeden önce toplamda 400 milyon dolarlık Bitcoin alımı gerçekleştirmesi gerektiğini öne sürmüştü. Bu durumunda Bitcoin fiyatında büyük bir yükseliş yaşatacağı tahmin ediliyor.

Coingecko verilerine göre son 30 gün içerisinde %12,1 değer kazanan Bitcoin, son 24 saat içerisinde %2,9 değer kaybederek yazım itibariyle 30.016 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!