Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Satış Baskısı Küçük Yatırımcıdan Büyük Balinaların Eline Geçti!

Kripto para balinaları piyasada daha sık boy göstermeye başlarken satış baskısı riski artıyor.

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasaları özellikle son 1 haftadır ciddi düşüşlere ev sahipliği yaptı. Bununla birlikte piyasadaki artan balina aktivitesi daha büyük endişeleri tetikledi.

On-chain analiz platformu CryptoQuant analisti tarafından aktarılan verilerde, geçtiğimiz dönemde 1 Bitcoin’den az varlığı bulunan yatırımcıların hakim olduğu kripto piyasasında son günlerinde “balina” olarak adlandırılan ve 1.000 BTC’den fazla varlığı bulunan yatırımcı sayısındaki artışa dikkat çekildi.

Balina hakimiyetindeki artışa paralel olarak 100 ile 1.000 BTC arasında varlığa sahip olan “köpek balıklarının” da piyasadaki sayısı artış gösterdi.

Uzun vadeli yatırımcı konumundaki bu balinaların Bitcoinlerini elden çıkarma hamlelerinin kripto para piyasasında daha ciddi satış baskısı yaratabileceğini vurgulayan analist, hacimli işlemlerin beraberinde volatilitenin de artabileceğini öngördü.

Öte yandan bu uzun vadeli balinaların büyük kısmının 2023 yılında çok düşük seviyelerden fiyatlandığı hatırlatılırken mevcut 40 bin dolarlık fiyatta karda konumlandıkları ve satışa hazır oldukları belirtildi.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %0,3 yükseliş sergileyen Bitcoin, yazım esnasında 40.200 dolardan işlem görüyor.
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!