Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Tepe Görüldü Mü: JPMorgan Odaklandığı 3 Veri ile Korku Saçtı!

JPMorgan kripto para piyasasının haziran ayında 18 milyar dolar değer kaybettiğine işaret ederek detaylara ışık tuttu.

Dünyanın en büyük bankalarından ABD’li JPMorgan Chase, kısa süre önce kripto paralar hakkında bir rapor paylaştı. Analistler 3 önemli nokta olan spot ETF çıkışları, madencilerin ayrışması ve geleneksel piyasanın tersine harekete işaret etti.

Raporda, ABD’de piyasaya sürülen spot Bitcoin ETF’lerinin, 662 milyon dolarlık net çıkışla tarihlerindeki en kötü ikinci ayı geçirdiği vurgulandı.

Kripto para piyasası ise haziran ayında net 18 milyar dolarlık gerileme yaşadı.

Raporda, ABD’de listelenen Bitcoin madencilerinin piyasa değerinin %20 arttığı ve bu artışın yapay zeka ile ilgili enerji kullanım alanlarının sektörü yeniden değerlendirmesiyle tetiklendiği belirtildi.

Bitcoin’de tepe gelmiş olabilir

Raporun en korkutan kısmı ise tepe noktasına dair aktarılan ifadeler oldu.  Banka, Mart 2024’ün mevcut döngünün zirvesi olabileceğini vurguladı.

Konu hakkında açıklamada bulunan analist Kenneth Worthingtoni, piyasanın her alanında bir geri çekilme yaşandığını hatırlattı. Bu düşüş, geleneksel piyasalardaki yükselişin tersine gerçekleşti. Örneğin, S&P 500 endeksi %4, teknoloji ağırlıklı Nasdaq ise %6 yükseldi. Fakat bu esnada kripto paralar kan kaybetti:

Tokenlar, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve NFT’ler haziran ayında piyasa değerinde daralma gördü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!