Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’de Yeni Korku Geldi: ETF’ler İçin Tasfiye Alarmı Çalıyor!

Markus Thielen, Bitcoin’de yeni bir korku piyasaya sürerek zarardaki ETF yatırımcılarının tasfiye tetiklenmesi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

10x Research kurucusu Markus Thielen, Bitcoin için ilgi çeken bir öngörüde bulunarak yatırımcıları tedirgin etti.

Thielen yaptığı analizde, bu yılın başında onay alan spot Bitcoin ETF’i için gerçekleşen girişlerin ortalama 60 bin ila 61 bin dolar arasında olduğunu tahmin ettiklerini belirtirken bu seviyenin kaybının tasfiye dalgasına yol açabileceğini söyledi. Bitcoin fiyatı halihazırda bu seviyenin altında bulunuyor ve bu da birçok satış baskısı varken yeni tedirginlik doğuruyor.

11 Ocak’tan bu yana ABD’de kurulan 11 spot Bitcoin ETF’si, Farside Investors’a göre 14 milyar doların üzerinde net giriş gördü. Thielen, bu girişlerin %30’unun yükseliş beklentisi yerine “basis trade” olarak adlandırılan bağımsız bir arbitraj stratejisinin parçası olduğunu düşünüyor.

Thielen, Bitcoin 2 Mayıs’ta 56.500’e düştüğünde, Blackrock’ın “emeklilik fonlarının” geldiğini iddia ettiğini belirtti ve şu cümleleri kullandı:

Bu düşüşün durdurulmasına yardımcı oldu, ancak şimdi Blackrock Bitcoin IBIT ETF alımlarının %80’inin kurumlardan değil perakendecilerden geldiğini söylüyor.

Bitcoin, madencilerin ve eski cüzdanların daha hızlı satış yapması, Almanya’nın kripto para satışı yapması ve Mt. Gox’un geri ödemesinin bir satış dalgasını teşvik edeceği korkusu nedeniyle 30 günde yaklaşık %16 düştü.

CoinGecko verilerine göre Bitcoin, yazım esnasında 57.700 dolardan alıcı buluyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!