verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’in 20 Bin Dolara Çıkmasını Engelleyen 3 Şey

Kripto para sektörünün lider para birimi Bitcoin, bu yılın son günlerine girdiğimiz şu dönemde 9 bin doların altında seyretmeye devam ederken, birçok kişinin gündeminde halen lider kripto para biriminin 2017 sonunda gördüğü 20 bin dolar seviyesi var.

Biz de bugün, konuyla ilgili olarak sizlere ‘Bitcoin’in 20 Bin Dolara Çıkmasınının Önünde Duran Üç Ana Madde’yi aktaracağız.

1. Kurumsal Yatırımcının Yavaş Artan İlgisi

Kurumsal yatırımcı kavramı, uzunca bir süredir kripto para sektörünün gündeminde yer alan bir durum. Ancak buna karşın, kurumsal yatırımcıların kripto para sektörüne artan ilgisinin pek de iyi bir hızda gerçekleşmediğini ifade etmek mümkün. Buna en temel örnek de, Bakkt’ın piyasaya çıkmasına rağmen istediği hacimleri elde etmekte zorlanması.

2. Ölçeklenme Sorunları

Bitcoin ağındaki hız ve işlerlik sorununun çözülmesi için Lightning Network gibi ikincil katman çözümlerinin büyük bir rol oynayacağı ifade ediliyordu ancak, gelinen noktada bu teknolojilerin de en azından şu aşamada pek de büyük bir etki yapmadığı ortada.

LN notlarının Nisan ayından beri hiçbir artış göstermemesi, şu anda bitcoin ağında çok net bir ölçeklenme çözümü olmadığını da aslında bizlere ifade ediyor. Ağın teknolojik olarak iyi bir işlerliğe sahip olmaması, fiyat konusunda da elleri kolları bağlıyor.

3. Genel Piyasa Algısı

Teknik, teknolojik ya da kurumsal durumlar bir yana, kripto para sektörüne genel olarak baktığımızda gördüğümüz temel şeylerden birisi de aslında ‘hype’ eksikliği. Her ne kadar Bitcoin bu sene yıl içinde 14 bin dolara kadar çıktıysa da, o günden beri ciddi bir düşüş gösteriyor ve bu durum da ayıların yeniden momentumu ve psikolojik üstünlüğü ele aldığını bizlere anlatıyor.

Bu algının kırılmadan Bitcoin’in yeniden 20 bin dolara doğru bir koşu yapmasının pek de mümkün olmadığını ifade etmek gerekiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment