verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin’in (BTC) Whitepaper’ı 14 Yıl Önce Bugün Satoshi Nakamoto Tarafından Yayımlandı: Dönüm Noktası

Bitcoin (BTC) 14 yıl önce bugün gizemli kurucu Satoshi Nakamoto tarafından yayımlanan whitepaper (izahname) ile hayatımıza girdi.

Bitcoin’in gizemli kurucusu Satoshi Nakamoto 31 Ekim 2008‘de “Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi” isimli 9 sayfa ve 12 bölümden oluşan teknik ve bir açıdan felsefi metnini yayımladı. Bitcoin’in doğumu anlamına gelen bu metin Nakamoto tarafından bir mail gurubuna atılarak insanlarla yayıldı. Finansal piyasalara karşı adeta bir devrim niteliği taşıyan bu metin, Bitcoin’in nasıl çalıştığına dair detaylara yer veriyor.

Günümüzde her ne kadar “blokzinciri” ifadesi yer edinmiş olsa da Nakamoto tarafından kaleme alınan bu metnin hiçbir yerinde “blockchain” ibaresi geçmiyor. Nakomoto metnin genelinde bu teknolojiyi proof-of-work chain (iş kanıtına dayalı ağ) ya da chain of digital signatures (dijital imza ağı) olarak adlandırıyor.

Ödeme işlemlerinden, seçimlere, takip edilebilirlik ve yenilikçi gelişmelerin her alanına bir şekilde temas eden bu teknoloji Nakamoto tarafından şu ifadelerle açıklanmıştı:

İhtiyaç duyulan şey; güven yerine şifreleme kanıtı üzerine kurulu, iki tarafın birbiri ile doğrudan bağlantılı olduğu elektronik bir ödeme sistemidir. Tamamen eşten eşe, üçüncü tarafa güven ihtiyacının olmadığı, yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışıyorum.

Bitcoin’in doğum gününde bu teknoloji hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz metnin Türkçe versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!