Bitcoin bugün çok sert bir düşüş yaşadı ve sadece bir kaç saat içerisinde  %4'ün üzerinde değer kaybına ulaştı. Piyasalar 'boğalar geliyor' diye meşaleleri yakmış olsa...

Bitcoin’in Düşüşünün Sebebi Yeni Piyasaya Sürülen Liquid Uygulaması Mı?

Bitcoin Düşüş

Bitcoin bugün çok sert bir düşüş yaşadı ve sadece bir kaç saat içerisinde  %4’ün üzerinde değer kaybına ulaştı. Piyasalar ‘boğalar geliyor’ diye meşaleleri yakmış olsa da, Bitcoin adeta çoğu topluluk üyesine hatta Twitter’ın önemli isimlerine bile ters köşe yaptı.

Bitcoin’in enteresan düşüşünün sebebi tam olarak bilinmese ve farklı teoriler mevcut olsa da, bunların en sessiz sedasız olanı şüphesiz Blockstream tarafından yapılan duyuru oldu. Blockstream, Bitcoin blockchain ağının bir tür sidechain’i olan Liquid‘i duyurdu.

Proje uzun bir süredir yapım aşamasındaydı ve Blockstream bu süre boyunca ”borsalar arasında anında Bitcoin transferi yapabilmek” için bir kaç firmayı ve borsayı da bir araya getirmeyi başardı.

Sidechain’in piyasaya çıkışına katılan kripto para borsaları arasında Bitbank, Bitfinex, BitMEX, Bitso, OKCoin, SIX Digital Exchange, Unocoin, ve Xapo bulunuyor.

Liquid uygulamasının kullanıma girmesi çeşitli blockchain ağlarındaki iş birliğini arttırırken, kullanıcılar için de hızlı ve güvenli işlem fırsatı sağlayacak. Platform kendi kripto para birimi Liquid Bitcoin (L-BTC) kullanıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre L-BTC, Bitcoin’e iki taraftan endeksli ve ”istenildiği zaman bedelin tazmin” edilebilmekte.

Liquid platformu direkt olarak Bitcoin’in düşüşünden sorumlu olmasa da, bu düşüşe yardımcı olmuş olabilir. Iarius Germund isimli bir piyasa analisti konu hakkında şunları ifade etti:

”Fiyatlarda böyle bir düşüş gösteren hiçbir teknik gösterge yoktu. Bu, hacimdeki keskin yükselişle birleştiğinde, Blockstream’in de duyurusu göz önüne alınınca, analistler topluluğunda büyük bir uğultuya dönüştü. Böyle hızlı bir düşüş bir balinanın sahip olduğu BTC’leri dumplamış olabileceği anlamına gelmekte.”

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.