Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitfinex ve Tether Geçtiğimiz Ay ABD’den Celp Aldı

Büyük kripto para borsalarından olan Bitfinex ve USDT’nin üreticisi Tether, ABD’li yasal düzenleyiciler tarafından celp kağıdı aldılar. Bazı söylentilere göre düzenleyicilerin böyle bir karara gitmesindeki sebep Tether’in “gerçek” değerinin son zamanlarda sıkça sorgulanıyor olması.

30 Ocak Salı günü bazı anonim kaynakları alıntılayarak haberi bildiren Bloomberg, Tether’ın USD ile sabitlenmesinin gittikçe daha fazla şüphe çekmeye başladığının ve otoritelerin Tether’in yasal durumunu “rutin olarak” sorguladıklarını belirtti.

Bitfinex ve Tether tarafından bu hafta gönderilmiş e-postaları alıntılayan haberde aşağıdaki gibi alıntılar bulunuyor:

“Sorgulama yürüten kolluk kuvvetlerinden ve düzenleyicilerden rutin olarak yasal sürece maruz kalıyoruz.”

“Bu gibi talepler hakkında yorum yapmamak gibi bir ilkemiz var.”

Jan Ludovicus van der Velde’nin CEO’su olduğu Bitfinex ve Tether hakkındaki belirsizlikler sürüyor. Bu belirsizliklerin başında da geçtiğimiz sene Bitcoin’de yaşanan fiyat değişikliklerinde Tether’ın ne kadar etkisi olduğu sorusu geliyor.

New York Times muhabirlerinden Nathaniel Popper, bu celplerin 6 Aralık tarihinde gönderildiğini iddia ediyor ve yasal düzenleyicilerin bu celpleri göndermesinin ardında yatan sebebin ne olduğu kesin olarak bilinmiyor. Özellikle Ocak ayında sosyal medya üzerinden Tether ve Bitfinex hakkında çok fazla şüphe doğmaya başladı ve bu şüphelerin arasına yakın zamanda bir yenisi daha eklendi. Tether, denetleme firması olan Friedman LLP ile yollarını ayırdı.

Haberlerin ortaya çıkmasından sonra kripto para sektöründeki bazı önemli isimler de konuyla ilgili yorum yaptı.

150 binden fazla takipçisi bulunan ve ticaret ağırlıklı tweetler atan WhalePanda, Bitfinex- Tether ve ABD otoriteleri arasındaki ilişkiyi anlamlandıramadığını söyledi:

“… CTFC’nin Bitfinex ile (ABD şirketi değil), Tether ile (ABD şirketi değil) ve Bitfinex’in platformu üzerinde ABD’li müşterilere izin vermediği gerçeğiyle ne işi var?”

Bitcoin fiyatı da Salı günü küçük bir darbe aldığı ve bazı kesimler bu darbenin Tether- Bitfinex ile ilgili celp haberlerinden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor. Charlie Shrem, şu anda Tether tutup risk altında olanların tek güvenli limanının kripto para almak olduğunu ve buna rağmen Bitcoin satanların “gerçekten aptal” olduklarını söylüyor:

“Panikle Bitcoin satanlar gerçekten aptal. Düşünün, eğey Tether tutuyorsanız tek kaçış yolunuz onunla kripto para *satın almaktır*.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment