Bitcoin madencilik devi Bitmain'in, Binance kripto para borsasında tuttuğu hesaplarından birisinin hacklendiği ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkması ise Bitmain'in ''gizemli'' hackera karşı dava açması ile...

Bitmain’in Binance Hesabı Hacklendi – ”Gizemli” Hacker Çok Farklı Bir Yöntem Kullandı

Bitcoin madencilik devi Bitmain‘in, Binance kripto para borsasında tuttuğu hesaplarından birisinin hacklendiği ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkması ise Bitmain’in ”gizemli” hackera karşı dava açması ile mümkün oldu.

7 Kasım tarihinde Washington’un Batı Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesinden dava açan Çin merkezli Bitmain, kimliği belirlenemeyen bir hackerin geçtiğimiz Nisan ayında firmanın Binance hesabını hackleyip, firmadan çok enteresan bir yolla fon çaldığını ortaya koymakta.

Hackerın kullandığı ilginç metot ise, hacklediği Bitcoin’leri kendi hesabına veya buna benzer bir hesaba geçirmemesi ile başlıyor. Hacker bunun yerine çaldığı Bitcoin’leri sanal gerçeklik platformu Decentraland‘ın ERC-20 tabanlı olup çok düşük bir piyasa hacmine sahip kripto para birimi MANA’nın değerini yapay olarak şişirmek için kullandı.

MANA bitmain bitcoin hack

MANA fiyatları grafikten de görüleceği üzere Binance üzerinde bir saatten kısa bir sürede 0.12 dolardan 0.34 dolara fırlıyor. Daha da önemlisi, sadece Binance içerisinde değil, küresel piyasada da MANA fiyatları 0.20 dolara yükseliyor ki bu tek bir kripto para borsasındaki hacklenmenin ve buradaki fonların, MANA’yı %40’ın üzerinde yükseltebileceği anlamına gelmekte. MANA hacklenme esnasında 80 milyon dolardan daha fazla piyasa hacmi artışı yaşadı.

Dahi hackerın bir sonraki hamlesi ise, daha önce satın aldığı MANA tokenlerini şişirilmiş fiyatlardan satıp, belki de sahip olduğu fonları bir veya daha fazla kripto para borsasından likiditiye çevirmek oluyor. İzinin takip edilememesi için böyle bir yöntem seçtiği tahmin edilen hacker, sahip olduğu MANA tokeni sayısına göre belki de Bitmain hacklenmesinde Bitcoin’leri almasına kıyasla çok daha fazla kazanç elde etmiş olabilir.

Bitmain’in ise yaklaşık 617 BTC kaybettiği tahmin edilmekte ki hacklenme esnasındaki birim fiyata göre 5.5 milyon dolar civarı bir zarar edilmiş olabilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.