Şeysel Adaları tabanlı ünlü kripto para borsası BitMEX, özellikle Bitcoin ile ilgili keskin hareketlerde ciddi etkisi olan bir platform olarak da bilinmekte. Kripto para borsası,...

BitMEX, 9 Ocak Tarihinde 2 Adet Güç Kesintisi Yaşamış! Piyasa Düşüşüyle Alakası Var Mı?

Bitmex

Şeysel Adaları tabanlı ünlü kripto para borsası BitMEX, özellikle Bitcoin ile ilgili keskin hareketlerde ciddi etkisi olan bir platform olarak da bilinmekte.

Kripto para borsası, 11 Ocak tarihinde yayınladığı bir blog gönderisinde, Bitcoin’in bir anda 250 dolar değer kaybetmesi ve piyasanın tekrardan sert bir ayı etkisine girmesinden bir gün önce, 9 Ocak tarihinde iki adet güç kesintisi yaşadığını ve platformun çok kısa bir süre devre dışı kaldığını duyurdu.

BitMEX kendi blog gönderisinde, ”bu olaylar esnasında hiçbir veri kaybı yaşanmadı ve benzer durumların trading motorunu bir daha etkilememesi için ek güvenlik önlemleri çoktan alındı” ifadesini kullandı. Bunun yanı sıra güç kesintilerinin sebebinin tespit edildiğini belirten borsa, mevcut durumun bir daha ortaya çıkmaması için kalıcı bir çözüm üzerine çalışıldığının da bilgilerini verdi.

Türkiye saatine göre 05:44 itibariyle borsanın WebSocket API’sinin ”yaklaşık bir dakikalık performans düşüşü” yaşadığı ve verilerin emirlerin ”%7’sinin” gerçekleştirilemediği belirtildi. Olayın başlamasından 1 dakika geçtikten sonra ise, ”bağlantılar, 02:47 UTC’ye kadar %1 hata oranı ile devam etti.”

Güç kesintisini geçirmek için sunucuların resetlenmesinin de borsanın piyasa verilerinde geçici bir gecikmeye sebep olmuş olabileceği vurgulanırken, ikinci güç kesintisinin aynı gün içerisinde söz konusu olaydan üç saat sonra, 08:48 ile 09:10 arasında gerçekleştiği vurgulandı.

Olayın yaşanmasından bir gün sonra, 10 Ocak tarihinin sabahında Bitcoin bir anda sert bir düşüş yaşamış ve 4.000 doların altına gerilemişti. Geçmişi bu gibi olaylarla ‘tesadüfi’ olarak kesişmesiyle de tanınan BitMEX, konu ile ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.