Çin'in 2018 yılının başlarında artan kripto para düşmanlığı, yeni yıla girmemize rağmen hala herhangi bir azalma belirtisi göstermiyor. Ülke, zaten halihazırda mevcut birçok kısıtlamaya ve...

Çin, Blockchain Firmaları İçin Çok Ağır Yeni Kurallar ve Regülasyonlar Getirecek!

cin kripto para resmi

Çin’in 2018 yılının başlarında artan kripto para düşmanlığı, yeni yıla girmemize rağmen hala herhangi bir azalma belirtisi göstermiyor. Ülke, zaten halihazırda mevcut birçok kısıtlamaya ve yasağa rağmen, yakın zamanda blockchain şirketlerine uygulanacak olan yeni kısıtlamaları duyurdu.

Çin Sanal Gerçeklik Yönetimi (CAC), yaptığı bir duyuru ile dağıtık defter teknolojileri ile ilgilenen firmalara yeni regülasyonlar uygulanacağını açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre bu kurallar 15 Şubat tarihinde uygulanmaya başlanacak.

Çin hükümetinin getirdiği ‘zalimce’ regülasyonlar, blockchain startup firmalarının sahip olduğu verilere, devlet tarafından erişim sağlanmasını ön görüyor. Bu da Çin devletinin ve devlet yetkililerinin, hassas gördükleri içerikleri sansürlemelerini sağlayacak. Yeni regülasyonlar bunun yanı sıra şirketlerde çalışan personelin cep telefonu numarasından tutun da, kimlik numaralarına ve adreslerine kadar bütün bilgilerini talep etmekte.

Söz konusu yeni kurallar Çin içerisinde blockchain hizmeti veya halka blockchain hakkında teknik destek sağlayan internet sayfalarına ve mobil uygulamalara da uygulanacak. Bu durumdaki internet sayfalarının veya mobil uygulamaların, yasa uygulanmaya başladıktan sonra kendi domain isimlerini ve sunucu detaylarını 20 gün içerisinde kayıt ettirmeleri gerekiyor. Bunu yapmayan firmaların ağır bir şekilde cezalandırılacağı vurgulanmakta.

Verilecek cezalar arasında 740 dolardan 4.400 dolara kadar maddi yaptırımların uygulanabilecek olmasının yanı sıra, bazı ciddi suçlar için ağır ceza kanunlarının uygulanabileceği de belirtildi.

Çin, özellikle sosyal medya kanallarında kripto paralara karşıt başlattığı yasaklama ve sansür hareketini, blockchain teknolojisine de aktarmış gibi gözüküyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.