verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Blockchain Seçimlerine Katılım Oranı Çok Düşük

Kripto para ağlarındaki kullanıcıların çok büyük br kısmı, ağın geleceğiyle ile ilgili alınan kararlara pek dahil olmuyorlar.

Kripto para piyasasındaki pek koin ya merkezsiz ya da ‘kısmen merkezi’ olarak adlandırabileceğimiz bir yapıya sahip. Durum böyleyken bu kripto paralarla ilgili alınacak kararlar genellikle demoktratik metotlarla alınıyor. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, pek çok kripto para kullanıcısının bu konuyla pek ilgilenmediğini gösteriyor.

Bitcoin gibi ağların geleceğiyle ilgili kararlar genellikle zincirdışında (offchain) alınıyor. Yani Bitcoin ağına bir değişiklik getirmek için önce bir taslak hazırlamak ve bunu kullanıcılarla birlikte tartışmak gerekiyor. Eğer bu taslak çoğunluk desteğini alırsa Bitcoin ağı buna uygun olacak şekilde güncelleniyor.

Bazı kripto para ağlarındaki seçim süreçleri ise zinciriçinde (on-chain) yürütülüyor. Bu süreçlere normalde her kullanıcı katılıım sağlayablliiyor olsa da aslında bu konuyla ilgiilenen çok az sayıda kullanıcı var.
Foreground Capital tarafından gün yüzüne çıkartılan verilere göre çoğu kripto para ağındaki seçim süreci,

kulllanıcıların yalnızca yüzde 10’luk br kısmının katılımıyla düzenleniyor. Bunlardan birine örnek olarak Aragon AGP-5 taslağını gösterebiliriz. Bu taslak hakkında fikir beyan eden kullanıcılar; sirkülasyondaki toplam arzın yalnızca yüzde 9.30’luk kısmını ellerinde tutuyorlar. Bu sayıyı toplam cüzdan sayısına vurduğumuzda ise her 20 bin cüzdan kullanıcısından yalnızca 25 tanesinin sürece katılım sağladığını görüyoruz.

Bu süreçlere katılım sağlamayan kişilerin kendilerince çeşitli sebepleri olabilir. Bazı kullanıcılar karmaşık oy kullanma işlemleriyle uğraşmak istemiyorken bazıları konu hakkında kararsız oldukları için oy kullanmıyor olabilirler. Bitcoinist tarafından yapılan habere göre ise bunun bir başka açıklaması daha olabilir: Bu kullanıcıların büyük bir kısmı koinin gelişimini veya geleceğini değil yalnızca fiyatını umursuyor.

Leave a comment