Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bloomberg Analisti Bitcoin’de Bu Seviye Geçmişin 12 Bin Doları Dedi: Boğa Başlar!

Bloomberg kıdemli analisti Mike McGlone, Bitcoin’in (BTC) tekrardan 30 bin doları aşması durumunda tarihinde yeni bir zirveye imza atabileceğini öne sürdü.

Mike Mcglone 30 Ağustos tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, Bitcoin’in mevcut durumundaki 30 bin dolar seviyesinin 2020 ikinci yarısındaki 12 bin dolar bandına benzediğini ve bunun Bitcoin’de önümüzdeki süreç yeni bir tarihi zirve kaydedilebileceği ihtimalini doğurduğunu ima etti. Buna karşılık McGlone, tüm risk varlıkları için mevcut tehlikeyi de denklem kapsamında değerlendirdi.

Mevcut durumda 90 günlük Bitcoin volatilitesinin tarihin en düşük seviyelerinde gezindiğini işaret eden McGlone, bu durumun bir yükseliş sinyali olabileceğine dikkat çekti. Analist, 2020’nin ikinci yarısında Bitcoin’in 12 bin dolar seviyelerinde işlem gördüğü süreçte de volatilitenin dip yaptığını hatırlatarak sonrasında gelen yükselişin günümüz için de geçerli olabileceğini öne sürdü.

McGlone bu noktada, fiyatın 30 bin dolar üzerinde tutunmasının olası bir boğa trendi için oldukça önemli olacağını vurguladı:

Fiyatın tekrar 30 bin dolar üzerinde kalması 2020’nin ikinci yarısında 12 bin dolar civarında görülen benzer bir harekette yukarı doğru bir dönüşü gösterir.

Bitcoin 2020’nin 2. yarısında 12 bin dolar seviyesini kırmasının ardından bir boğa piyasasına girmiş ve 69 bin dolar yolculuğu başlamıştı.

Öte yandan kıdemli analist, başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere birçok merkez bankasının hala sıkılaşma politikaları güttüğünü dile getirdi ve bunun yükseliş önünde bir engel olabileceğini ima etti. Sıkılaştırma politikalarını tüm risk varlıklarının yükselişini engelleyen bir faktör olarak nitelendiren analist bu politikaların hala sürdüğünü söyledi.

McGlone’un teknik detayların yanı sıra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) vereceği onayın kaçınılmaz olduğunu ve giderek yaklaştığını söyledi.

Kıdemli analist ayrıca 29 Ağustos tarihinde önceki 30 günde S&P 500‘deki %1’lik değer kazanımına karşın Bitcoin’in yaklaşık %10 değer kaybettiğini belirtti:

Bitcoin bir resesyonda hisse senetlerinde tipik olarak görülen bir düşüşü öngörüyor olabilir.

McGlone’un yanı sıra birçok kripto para aktörü de spot Bitcoin ETF onaylarının giderek yaklaştığı yönünde çeşitli ifadelerde bulundu. Kripto odaklı yatırım şirketi Grayscale’in 29 Ağustos tarihinde düzenlenen mahkemede spot Bitcoin ETF dönüştürme başvurusuna yapılan itiraza dair davada SEC’ye karşı zafer kazanması bu yöndeki spekülasyonları güçlendirdi.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %0,6 değer kaybeden Bitcoin, yazım tarihi itibariyle 27.329 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!