Rio de Janeiro içerisinde yer alan bir mahkeme, Brezilya'nın önde gelen kripto para borsalarından birisi olan Mercado Bitcoin'in kapatılan banka hesapları için açtığı davada borsa...

Brezilya Tabanlı Kripto Para Borsası, Bankaya Karşı Açtığı Yasal Savaşı Kazandı!

brezilya kripto para engel

Rio de Janeiro içerisinde yer alan bir mahkeme, Brezilya’nın önde gelen kripto para borsalarından birisi olan Mercado Bitcoin‘in kapatılan banka hesapları için açtığı davada borsa lehine karar verdi ve yerel kripto para kullanıcılarını sevindirdi. Banka ve kripto para borsası daha önce bankanın habersiz bir şekilde kripto para hesaplarını kapatması ile karşı karşıya gelmiş ve borsa açtığı davayı kazanmıştı. Mahkemenin borsa lehine karar vermesi sonrası Banco Sicoob isimli banka yeniden başvuruda bulundu ve kararı temyize götürdü. Ancak üst mahkeme temyiz kararını reddetti ve kripto para borsasının bu konuda haklı olduğunu açıkladı.

Rio tabanlı mahkeme konu hakkında yaptığı açıklamada bankaların bir hesap kapatmak için makul sebeplere ihtiyaç duyması gerektiğini ancak söz konusu bankanın buna sahip olmadığını ifade etti. Yargıç Regina Lucia Passos Brezilya Merkez Bankasının ‘dijital para birimleri’ hakkında herhangi bir yasaklama getirmediğini ve bunların doğurduğu risklerin ve tehlikelerin kullanıcıların kendi sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

Yargıç bunun yanı sıra Sicoob bankasının Mercado Bitcoin isimli kripto para borsasının hesabına ev sahipliği yapmaktan dolayı hiçbir zarara uğramadığını da tespit etti. Adil olmayan bir şekilde hesapları kapatarak bankanın Merkez Bankası tarafından konulan kanunları bile çiğnediğini belirten yargıç, sonuç olarak temyiz talebini reddetti ve kripto para borsasının lehine karar verdi.

Kripto para topluluğu üyelerinin benzer bir haber beklediği sıradaki konum ise Hindistan olarak bilinmekte.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.