verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Teknoloji Devi Bühler, Gıda Güvenliği İçin Blockchain Kullanacak

İsviçre merkezli teknoloji devi Bühler, gıda güvenliği sağlayacak iki yeni aracını tanıttı ve bu araçların Blockchain entegrasyonu olabileceğini de ifade etti.

Şirket tarafından Almanya’nın Hannover kentine düzenlenen bir etkinlikte yapılan açıklamada, Blockchain entegre çalışabilecek bu yeni aracın özellikle kuru gıdalardaki bakteri kontaminasyonunu en az seviyeye indirgemede aktif olarak fonksiyon gösterebileceği ifade edildi. Laatu ve Tubex Pro adı verilen bu sistemler sayesinde, bu sürecin çok iyi yönetileceğini ifade eden Bühler, bu sistemin de Microsoft Azure bulut platformunda yer alacağını açıkladı.

Laatu isimli aracın gıda kontaminasyonunun en büyük sorunlarından birisi olan ve hızla yayılım gösterbilerek kitlesel yayılım yapabilen Salmonella bakterisinin büyük bir kısmını yok edebileceği ifade edilirken, aynı zamanda gıdanın besinsel değerlerinin de korunacağını aktardı. Bu sistemin aynı zamanda yine ciddi bir halk sağlığı sorunu olan E. Coli bakterisinin de sporlarını saniyeler içinde öldürebileceğini ifade eden yetkililer, bu sayede gıda güvenliğinin ve temizliğinin en üst seviyeye çıkarabileceğini iddia etti.

Konuyla ilgili konuşan Bühler yöneticisi Nicolas Meneses, yaptığı açıklamada Blockchain teknolojisi ile birlikte gıda güvenliği konusunda sürecin çok hızlı bir hal alabileceğini ifade ederken, aynı zamanda çok daha net bir süreç işletileceğini belirtti. Başarılı isim, Blockchain teknolojisinin güvenli olmayan gıdayı saptama yeteneğinin de olduğunu söylerken, teknolojinin yardımı ile tüm sürecin günlerden saniyelere çekilebileceğini de aktardı.

Leave a comment