Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bulut Madencilik Nedir?

Bitcoin madenciliğine yatırım yapmak istiyor ama kendi donanımınızı ayarlamanın zorluğuyla uğraşmak istemiyorsanız sizin için bir alternatif yol var. Kripto para kazanmak için bulut sistemlerini kullanabilirsiniz.

Basite indirgemek gerekirse bulut madenciliği, uzak veri merkezlerinden yönetilen ortak işlem gücünü kullanmak demektir. Bulut madenciliği yapmak için ihtiyacınız olan araçlar: İletişim amaçlı kullanmak için bir ev bilgisayarı, tercihe bağlı yerel Bitcoin cüzdanlarıdır. Daha fazlasına ihtiyacınız yoktur.

Fakat yatırımcıların, bulut madencilik hakkında bir şey satın almadan önce bilmesi gereken bazı riskler bulunmaktadır.

Artıları

Bu sebeplerden dolayı bulut madencisi olmayı düşünebilirsiniz:

 • Daha sakin ve serin bir ev: Birden bire uğuldamaya başlayan fanlar olmayacak
 • Elektrik faturası
 • Elde kalan ekipman: Madencilik artık kâr getirmemeye başlarsa satmakla uğraşmanız gereken ekipman derdi olmayacak
 • Stok problemleri: Madencilik için ekran kartı ararken bir teknoloji marketinden eliniz boş dönme ihtimaliniz olmayacak.

Eksileri

Bu sebeplerden dolayı bulut madencisi olmamayı düşünebilirsiniz

 • Dolandırıcılık riski
 • Şeffaf olmayan kazım süreci
 • Daha az eğlence (eğer donanım inşa etmeyi seven biriyseniz)
 • Daha az kâr
 • İşinize gelmeyecek çalışma şartları (onaylamanız gereken şartlar)
 • Kontrollü veya esnek olmamak

Bulut Madenciliği Çeşitleri

Genel olarak, şuanda üç çeşit bulut madenciliği çeşidi mevcuttur:

 1. Konuk madencilik: Sistemden bir kazım makinesi kiralamak
 2. Sanal konuk madencilik: Özel bir sanal sunucu(VDS) oluşturmak ve kendi kazma yazılımını kurmak.
 3. Kiralık hash gücü – Fiziksel veya sanal olarak bir bilgisayarı bu işe adamak zorunda olmadan bir miktar hash gücü kiralayın. (Bulut madencilik için kullanılan açık ara en popüler yöntem budur.)

Kârlılığın Belirlenmesi

Madencilikten ne kadar kâr edebileceğinizi ölçebileceğiniz bazı siteler bulunmaktadır. Bu siteler aslında sizin donanım parametrelerinize göre kazanabileceğiniz miktarları göstermek için tasarlanmışlardır, bulut madenciliği parametrelerinizi değil. Buna rağmen masraflarınızı düzgün bir şekilde düşünürseniz bu hesaplayıcıları kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, kârlılık hesaplayıcıları (The Genesis Block vb.) genelde sizin elektrik maliyetinizi ve donanımınıza yaptığınız yatırım miktarını sorarlar. Yani, size an itibariyle devam eden masrafınız ve en başta donanım için yaptığınız masraf sorulur.

Bulut madenciliği durumunda siz değil de sistem elektrik faturasını ödediği için madencilik masrafınızı elektrik masrafı kısmına yazabilirsiniz.

Dönüştürme aşamasıysa maalesef bu kadar basit değildir. Eğer donanımlı madencilik yapıyorsanız aylık masraflarınızı elektrik ücretinizi (örn. KWh başına düşen ₺) ünitenizin güç tüketimiyle ve 0.744’lük bir dönüşüm faktörüyle (ay başına düşen saniyenin KWh başına düşen Joule oranı) çarpabilirsiniz.

Eğer ki bulut madenciliği yapıyorsanız tam tersini yapmanız gerekir çünkü sistem sizden aylık bir ücret keser. Dolayısıyla maden hesaplamasını yapmak için saat başına düşen kilowatt masrafına denk gelecek bir masraf hesaplamanız gerekiyor. Bu, aylık çalışma masrafını yukarıda bahsettiğimiz 0.744’lük dönüşüm faktörüne bölerek bulunur.

Risk ve Ödül Karşılaştırması

Herhangi bir kripto para madenciliği işine girerseniz karşınıza riskler çıkacaktır. Ama doğru tercihleri yaparsanız kâr edersiniz. Test etmek için birkaç hesaplama yaparsanız bazı bulut madencilik hizmetlerinin birkaç aylığına kârlı olacağını ama Bitcoin’in zorluk seviyesi arttığı zaman dört ile altı ay içinde başlayan ve daha uzun sürecek kayıplar yaşayacağınızı görürsünüz. Bu sıkıntıya muhtemel bir çözüm olarak kazandıklarınızı rekabet edebilecek seviyede bir hashing oranı yakalamak için yatırabilirsiniz ama bu çözümün hiçbir garantisi yoktur.

Yukarıda bahsedildiği gibi, dolandırıcılık ve yanlış yönetim bulut madenciliğinde oldukça yaygın olarak karşılaşılan risklerdir. Yatırımcılar, bahsedilen riskleri alma konusunda kendilerine eminlerse yatırım yapmalıdırlar. Yani kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktardan daha fazlasını yatırmayın.

Yatırım yapmadan önce gireceğiniz sistem hakkında yeterince araştırma yapmış olduğunuzdan emin olun ve mutlaka daha önce sisteme girmiş ve mümkünse hala kàrlı şekilde sistemde bulunan kişilerle iletişime geçin.

[widgets_on_pages id=”2″]

[widgets_on_pages id=”madencilik haber”]