CBOE ve CME'nin müşterilerine sunduğu Bitcoin vadeli kontratları, ilk olarak 2017'nin Aralık ayında hayatımıza girmişti ve birçok analist, kripto paralarda, o günden sonra başlayan düşüşün...

CBOE ve CME’nin Bitcoin Vadelilerinin Hacmi, Kurulduğu Günden Bugüne En Düşük Seviyelere Geriledi

cboe bitcoin vadeli işlem

CBOE ve CME’nin müşterilerine sunduğu Bitcoin vadeli kontratları, ilk olarak 2017’nin Aralık ayında hayatımıza girmişti ve birçok analist, kripto paralarda, o günden sonra başlayan düşüşün çok önemli bir sebebinin de bu olduğunu ifade etmişti.

TradeBlock tarafından kaleme alınan yeni araştırmada ise, 2018’in yaz aylarında zirveye ulaşan vadeli kontratların hacimleri, son dönemde çok ciddi bir düşüş yaşıyor. Yaz aylarında, Amerika’daki en büyük 5 borsanın hacimlerini neredeyse geçen bu kontratların, o günden bugüne ciddi bir düşüş içinde olduğu ifade edilirken, Aralık 2018’de elde edilen son verilere bakılacak olursa, tarihin en düşük hacim sayılarını görebilmek mümkün.

Hacmin esas olarak CME’de döndüğü ifade edilirken, başlarda kafa kafaya giden bu iki kurumun; Şubat 2018 itibari ile birbirinden ayrılmaya başladığı ve CME’nin daha ön plana çıktığı ifade edildi.

Temmuz ayında 5 milyar dolarlık bir hacim oluşturan bu kontratlar; o dönem borsalar ile de enteresan bir veriyi oluşturmuştu. ABD’nin en iyi beş borsası olan Gemini, Coinbase, itBit, Kraken ve Bitstamp’in oluşturduğu toplam hacim de, o aylarda 5 milyar dolar ancak ediyordu.

2019 yılında Bakkt, Nasdaq, ErisX ve CoinFLEX gibi kurumların da vadeli kontrat önermeye başlaması ile birlikte, bu iki merkezdeki hacimlerde ciddi düşüşler yaşandı. Aralık ayının verilerine göre, bu iki merkezin oluşturduğu toplam vadeli kontrat hacmi, 3 milyar dolar seviyelerinin altına geriledi. Vadeli kontratlar alanında alternatiflerin artmasının, bu düşüşteki esas etken olduğu da ifade ediliyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.