verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Charles Hoskinson, Ethereum ve EOS’un ”Yalnız Samuray” Yaklaşımını Eleştirdi!

Ethereum‘un kurucu ortağı olmanın yanı sıra Cardano (ADA) projesinin arkasındaki IOHK şirketinin de kurucularından birisi olan Charles Hoskinson, geçtiğimiz 8 Nisan tarihinde Fortune ile yaptığı bir röportajda hem EOS’u hem de Ethereum‘u benimsedikleri birkaç yaklaşım yüzünden eleştirdi.

Hoskinson röportaj esnasında birçok önemli projenin sahip oldukları kodları açık kaynaklı ve patent korumaları olmadan paylaştığını ve Cardano’nun veya birçok diğer kripto para geliştirme ekibinin buldukları fikirleri diğer ekiplere sunduğuna değindi. Ünlü kurucu EOS’un kullandığı yöntem ile Ethereum’un Proof-of-Stake algoritması olan Casper’i geliştirme yönteminin bunlardan farklı ve oldukça bireysel olduğuna değinerek, şunları ifade etti:

”EOS veya Ethereum’un Casper’ı geliştirirken kullandığı ”yalnız samuray” yaklaşımı gelişime taban tabana zıttır…”

Hoskinson hem Ethereum’un hem de EOS’un yalnız samuray yaklaşımında Vitalik Buterin veya Dan Larimer ile birkaç adet önde gelen mühendis odaklı olduğunu ve başka kimsenin yönetimde söz hakkına sahip olamadığını ifade etti. Hoskinson daha sonra 1969 yılında Ay’a ilk kez ayak basılmasına da değindi ve ”eğer buna bakacak olursanız, projede bir milyondan fazla insan vardı” ifadesini kullandı.

Ünlü kurucu bütün bunlara rağmen kripto para projelerinde yönetime dair bir şeylerin olması gerektiğini ve Bitcoin ağında önemli kararların alınmasına gerek varken, yönetimsel eksiklikler yüzünden bunlarda sıkıntılar yaşandığını da öne sürdü. Yine de kripto para birimlerinin ”merkeziyetsiz” olması gerektiğini savunan Charles, Ethereum ve EOS’un yaklaşımlarını doğru bulmadığını ifade etti.

Leave a comment