verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Diar Araştırması: Kurumsal BTC Trading Hacmi, Nisan’da Yüzde 19 Arttı

Kripto para sektörü hakkında yaptığı araştırmalar ve yayınladığı raporlar ile adından sıkça söz ettiren Diar, son olarak yayınladığı raporda, kurumsal bazda BTC trading hacminin yüzde 19’luk bir artış yaşadığını ifade etti.

Diar, araştırmasında geçtiğimiz yılın ortalarına doğru azalmaya başlayan kurumsal yatırımcı trading hacminin, Aralık ayından bu yana sürekli bir artış içinde olduğunu belirtirken; Ocak’ta rakamın yüzde 15, Şubat’ta yüzde 17, Mart’ta yüzde 18 ve Nisan’da da yüzde 19 oranında arttığını not düştü.

Şirket, rapor kısmında şöyle bir yorumda da bulundu:

”Kurumsal yatırımcıların BTC trading hacmi, üst üste dört aydır son derece istikrarlı bir artış trendi içerisinde. Öyle ki, bu rakam şu anda Bitcoin’in zirve yaptığı Aralık 2017’deki rakamın yüzde 8 üzerinde.”

Raporda aynı zamanda Bitcoin vadeli işlemlerini ilk olarak piyasa süren Chicago Board Options Exchange (CBOE)’nin ve Grayscale’in Bitcoin Investment Trust’ının pazardaki payını kaybetmeye başladığı da ifade edildi.

Ancak CBOE ve Grayscale Bitcoin Investment Trust’ın yaşadığı düşüşe rağmen bir başka kurumsal yatırımcı ve vadeli işlem platformu CME Group’un ise, pastadaki payının arttığı, yine Diar tarafından ifade edilen bir diğer detay oldu.

Diar, aynı zamanda son dönemin sahte hacim tartışmalarına da değindi. Raporda, her ne kadar bu durum aşikar bir şey olsa da, SEC’in bunu ifade etmesinin, sektör açısından yeni bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapıldı.

Leave a comment