verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Charlie Lee LTC’lerini Satması Hakkında Konuştu ve Soruları Yanıtladı

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee özellikle son birkaç aydır Litecoin’de yaşanan teknik gelişmeler ve fiyat değişkenlikleri hakkında epey yorumda bulundu. Lee, yaptığı yorumların yanı sıra sahip olduğu tüm LTC’leri satmasıyla bir hayli ses getirmiş ve pek çok kişinin ilgisini çekmişti.

Lee sahip olduğu LTC’leri satmış olması, Litecoin için planladığı şeyler ve kripto para sektörünün geleceği hakkında yakın zamanda Finance Magnates’e bir röportaj verdi.

Charlie Lee verdiği röportajda sahip olduğu tüm LTC’leri sattığı çünkü ancak bu şekilde “fiyatı hakkında endişelenmeden Litecoin üstünde çalışmalar yapabileceğini” söyledi.

“Ortada her daim bir çıkar çatışması olduğunun farkındaydım ve bu çatışma Litecoin’in fiyatını arttırmak için çalışmanın, Litecoin’in uzun vadede kabul görmesi için en iyi çözüm olmama ihtimalinden kaynaklanıyordu” diyen Lee: “Çok rahat bir şekilde fiyatı kısa vadede arttıracak bir şey yapabilirdim ama bu uzun vadede iyi bir karar olmazdı. Bu yüzden (fiyatın) beni hiçbir şekilde etkilemesini istemedim ve böyle bir (satma) kararı aldım” diye ekledi.

Lee’nin sahip olduğu LTC’lerin ardında yatan bir sebep de spekülasyonlara ve dedikodulara son vermekti. Lee: “Pek çok insan benim çok fazla koinim olduğunu ve bunları satarak piyasayı etkileyebileceğimi düşünüyordu… insanlara sahip olduğum her koini sattığımı söylemek de benim piyasayı etkilemek için koin satma ihtimalimi ortadan kaldırmış oldu. Koinlerimi sattığımda fiyat (doğrudan) etkilenmedi. Koinlerimi sattığımı duyurmuş olmam belki fiyatı biraz olumsuz etkilemiş olabilir ama satış işlemim etkilemedi”.

Charlie Lee verdiği röportajda sahip olduğu LTC’leri satmış olmasının, Litecoin’e bakışını değiştirmeyeceğini de vurguladı. Lee: “Pek çok kişi artık koinim olmadığı için bu işte payım olmadığını ve bu yüzden de Litecoin’i geliştirmek için artık bir sebebim kalmadığını düşünüyor. Ama benim bakış açıma göre bu kesinlikle doğru değil çünkü Litecoin benim bebeğim gibi. Elimde hiç Litecoin kalmamış olsa da Litecoin’in başarıya ulaşmasını en çok ben isterim. Bu benim mirasım gibi” diye konuştu ve şöyle ekledi:

“Beni m için mesele kesinlikle para değil. Bence elimde hiç Litecoin olmasa da Litecoin’i başarıya ulaştırmak için en çok teşvike sahip olan kişi benimdir. Yani elbet birazcık Litecoin tutuyorum, kullanmak için filan. Yani elinizde hiç Litecoin yoksa Litecoin üzerinde çalışma yapamazsınız. Sadece artık yatırımım yok.”

Lee aynı zamanda “finansal durumunun başka bir kişi veya Litecoin harici bir şey için çalışmayıp sadece Litecoin için çalışmasına yetecek kadar iyi olmasından” da memnun olduğunu belirtti.

Litecoin’in kurucusu olan Lee, zamanı geldiğinde elbette Litecoin Foundation’dan elini ayağını çekeceğini ancak henüz o günlerin gelmediğini söyledi:

“Uzun vadede elbet kendimi Litecoin’den ayırmak durumunda kalacağım ve  Litecoin gibi merkezsiz bir para biriminin uzun vadede başarılı olabilmesi için geri adım atacağım. Ama henüz bu aşamaya yaklaştığımı düşünmüyorum.”

Litecoin’in LitePay ile bir ortaklığı vardı ve kripto para topluluğundaki pek çok kişi bu ortaklıktan bir hayli umutluydu. Ne var ki bu ortaklık yılın başlarında beklenmedik bir şekilde son bulmuş ve insanları hayal kırıklığına uğratmıştı. Lee bu konu hakkında da konuştu ve şöyle söyledi: “Litepay ile yaşadığımız esas problem pek çok kişinin Litecoin’e spekülasyon için yatırım yapmış olmasıydı, yani Litecoin’e paralarını koyup fiyatın artmasını bekliyorlardı”. Lee, Litecoin’e tamamen spekülasyon için yatırım yapan kişilerin Litecoin hakkında çıkan haberleri de etkilediklerini söyledi.

Lee, Litepay üzerinden yapılan spekülasyonların işe yaradıklarını da söyledi ve fiyatın başlangıçta biraz artış yaşadığını söyledi. Lee:

“Dürüst olmak gerekirse fiyat biraz arttı. Litepay’in kapandığına dair çıkan talihsiz haberler sonrasında da herkes üzülmüştü. Ama Litepay yalnızca bir şirketti… çok fazla şey beklediğimiz bir şirket… (ama) Litecoin’i destekleyen hala çok fazla şirket var. Litepay şirketi Litecoin için hayati bir önem taşımıyordu. Ama insanlar onu öyle bir yere konumlandırdılar ki sonunda pek çok kişi hayal kırıklığına uğradı.”

Charlie Lee aynı zamanda Lightning Network gibi ikincil-katman türündeki çözümler hakkında da konuştu ve bu çözümlerin Bitcoin ve Litecoin’e neler katabileceğinden bahsetti. “Lightning Network gibi ikincil katman çözümlerin Bitcoin ve Litecoin’in daha güvenli ölçeklenmelerini sağlayabileceğini düşünüyorum. Bence bu çözümlere gerçekten ihtiyaç var ve insanların şu ana gösterdikleri gelişmelerden memnunum. Bence işe yarayabilecek çok fazla ikincil-katman çözüm var ama Lightning Network kesinlikle bunlar arasından en gelecek vaat edenlerden” diyen Lee, ortada bazı sorunlar olduğundan da bahsetti ve şöyle söyledi: “İlerleyen zamanlarda belli zorluklarla karşılaşılacak. (LN) mükemmel değil ve insanların hala üzerinde çalıştıkları sorunlar ve engeller var. Mesela şu anda kullanıcı arayüzünü kullanmak epey zor ve karmaşık. İnsanların Bitcoin ve Litecoin’in nasıl daha kolay kullanabilmelerini sağlarız?”

Lee’nin LN gibi çözümler hakkında sorduğu başka sorular da var. Lee özellikle güvenlik konusundan da endişeleniyor ve şöyle belirtiyor: “İnsanların Bitcoin ve Litecoin kullandıklarını fark etmeyecekleri bir şekilde Bitcoin ve Litecoin kullanmalarını sağlarız? Kanalların açılması ve kapanması gibi sorunlar var, bir de insanların para çalmaya çalıştıkları düşmanca sorunlar var. Bunu yapabilirler mi? İnsanları Bitcoin adreslerinden para çalınmasına karşı nasıl koruyabilirsiniz? Yapılaması gereken hala çok fazla şey var.”

Charlie Lee, verdiği röportajda kendisinin kripto para sektöründeki pozisyonunundan da bahsetti ve “kendisinin genel olarak kripto paraların kabul görmelerine yardım etmeye çalıştığını” ve “karmaşık sorunları ortalama bir insanın anlayabilmesi için daha basit hale getirmeye çalıştığını” söyledi.

“Karmaşık bir meseleyi basit bir şekilde anlatma” olayını özellikle vurgulamak gerekiyor çünkü bu gerçekten önemli. Kripto para sektörüne uzak olan pek çok kişi sektör içerisindeki terimleri ve tanımları anlamakta zorluk yaşayabiliyor ve Lee de bunun farkında. “Kripto paralar şu anda gerçekten epey karmaşıklar ama işler zamanla daha kolay hale gelecek. İnsanların kripto para kullandıklarının farkına varmadan kripto para kullandıkları bir gelecek görüyorum. Yalnızca bir platform aracılığıyla başka birine veya bir tüccara ödeme yollayacaklar” diyen Lee, “henüz bu aşamaya gelinmediğini” söyledi ve şöyle ekledi:

“Şu anda eğer bu sektörün içindeyseniz işler bir hayli karmaşık olabilir. Koinlerinizi nasıl saklayacağını bilmeniz gerekiyor. Üçüncü bir partiye güvenmek istemiyorsunuz ve bu o kadar da kolay değil. Perdenin arka kısmında neler yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız.”

Charlie Lee röportajın sonunda da Bitcoin ve Litecoin arasındaki ilişkiye değindi ve şu şekilde konuştu:

“Her daim Bitcoin’in ve Litecoin’in birlikte çalıştığını hayal etmişimdir. Bence Lightning Network gibi şeyler tamamlanacaklar ve bence insanlar Lightning Network kullanarak gayet kolay bir şekilde Bitcoin ve Litecoin arasında dönüşüm işlemi yapabilecekler ve böylece koinlerinizi Bitcoin üzerinden tutup, ödemelerinizi Litecoin (ya da tam tersi) ile yapabileceksiniz.”

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment