Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin Devlet Televizyonunda Bitcoin Görüldü, Binance CEO’su Boğa Sinyali Dedi

Çin’in devlet kontrolündeki en büyük televizyon kanalı CCTV’de Bitcoin (BTC) ile alakalı bir içeriğin yayınlanmasının ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan (CZ) boğa sinyali açıklaması geldi.

Çin devletinin kontrolünde olan ve halk tarafından yaygın şekilde izlenen CCTV (China Central Television) yakın tarihli bir yayınında, Bitcoin ATM’sinin yer aldığı dikkat çeken bir içeriğe yer verdi. Bitcoin’e karşı sert tutumları ve yasaklarıyla bilinen Çin’den böyle bir hamlenin gelmesi CEO Changpeng Zhao tarafından dikkat çekici bir boğa sinyali olarak yorumlandı.

Sosyal medya üzerinde konu hakkında açıklamada bulunan CZ, bu gelişmeyi büyük bir olay ifadeleriyle nitelendirirken tarihsel açıdan bakıldığında bu tür adımların boğa sezonlarını başlattığını öne sürdü:

CCTV az önce kripto paralar hakkında içerik yayınladı. Bu büyük bir mesele. Çin merkezli topluluklardan bu konuda bir uğultu yükseliyor. Tarihsel olarak, benzer haberler boğa koşularını tetikledi. Yine de geçmişin geleceği tahmin edebileceğini söylemiyorum. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.

Gündem yaratan görüntüye baktığımızda bir Bitcoin ATM’si üzerinde yer alan Bitcoin logosu ve “Bitcoin satın al” ifadesi dikkat çekiyor. Öte yandan bu ATM’nin Hong Kong merkezli olduğu düşünülüyor. Alt kısımda yer alan KJ bölümünde ise “Hong Kong Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu: 1 Haziran’dan itibaren kripto varlık ticaret platformları için zorunlu bir lisanslama sistemi uygulayacak” ifadeleri yer alıyor.

Hong Kong’un 2023 yılının başından bu yana kripto para endüstrisine karşı aşırı pozitif tutumu dikkat çekerken Çin’in bu konudaki desteği de topluluğu heyecanlandırmaya devam ediyor. CCTV’nin de vurguladığı gibi 1 Haziran’da hayata geçecek lisans uygulamaları beraberinde bireysel kullanıcıların kripto para ticareti yapmasının da önünü açacak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!