Konu Çin ve kripto para birimleri olunca, iyi haber duymak uzun süredir hasret kalınan bir olay haline geldi. Çin Merkez Bankası 2018 yılında yaptığı onlarca...

Çin Merkez Bankasından Kripto Para Birimi Kullanma Risklerine Karşı Yeni Bir Uyarı Yapıldı

Çin Merkez Bankasının Önümüzdeki 5 Yıllık Planının Ana Maddesi Blockchain

Konu Çin ve kripto para birimleri olunca, iyi haber duymak uzun süredir hasret kalınan bir olay haline geldi. Çin Merkez Bankası 2018 yılında yaptığı onlarca duyuruya bir yenisini ekledi ve kripto para birimleri kullanmaya karşı sert ifadelerle uyardı.

Kripto Para Birimleri Kötü, Blockchain İyi

People‘s Bank of China veya Çin Merkez Bankası, kripto para birimi yatırımları ile ilgili ”balon etkisi” hakkında yeni bir bildiri yayımladı. Caixin Global kaynağının aktardığı habere göre, Çin Merkez Bankasının araştırma bürosu yöneticisi Xu Zhong, bir PBoC analisti olan Zuo Chuanwei ile ortaklaşa bir araştırma yayınladı.

Yapılan araştırmanın kilit noktası ise, kripto para birimlerinin içsel bir değere sahip olmayıp, bunların asla itibari para birimlerinin yerini alamayacağı üzerine kurulmuş vaziyette. Araştırma bunun yanı sıra ”dijital para birimlerinin” yetkililerin işlemleri takip edebilmesini aşırı derecede zorlaştırdığını ve bu sayede kara para aklamayı kolaylaştırdığını vurgulamakta. Bu durum aslında diğer Merkez Bankaları tarafından da kripto para birimlerinin temel sorunu olarak görüyor ki bir çok uzman durumun bankaların kontrolünü kaybetmesinden dolayı rahatsızlık duymalarına bağlamakta.

Pekin’in çoktan ilk dijital para arzı yöntemini yasakladığını belirten araştırmacılar, bunların yasa fon toplama yöntemlerinden ibaret olduğunu ve medya ve buna benzer bütün ICO kanallarının sansürlendiğini de itiraf etmekte.

Çin, kripto para birimlerine sert bir şekilde karşı olsa da, Blockchain teknolojisi konusunda dünyanın önde giden ülkelerinden birisi konumunda ve araştırmada da Blockchain teknolojisinin ülke için oldukça yararlı ve geliştirilmesi gereken bir alan olduğuna değiniliyor.

Çin’in yaptığı uyarıların benzeri, yakın zamanda Tayland’ın SEC’i tarafından da yapılmıştı.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.